Agrárfinanszírozási megoldások

A legfrissebb adatok szerint az agárágazatba kihelyezett hitelállomány 692 milliárd forintot tesz ki, ami 4 százalékkal elmarad az előző évhez képest. Az OTP bank ugyanakkor megbízható partnernek tekinti az agrárágazat szereplőit, ezért terveiben szerepel az ágazati hitelezés további erősítése, melyhez speciális hitelkonstrukciókkal áll a mezőgazdasági vállalkozók rendelkezésére.

Gazdanet2011. 12. 08. csütörtök2011. 12. 08.
Agrárfinanszírozási megoldások

A mezőgazdasági vállalkozások finanszírozása alapvetően a bevételekből, a hitelekből, a szállítói kapcsolatokon keresztül és támogatásokból valósul meg. A mezőgazdaság tőkeigényes ágazat, ezért a gazdálkodók a működéshez jelentős külső forrásokat vesznek igénybe. A beruházások döntő része sem oldható meg saját erőből. A mezőgazdasági termelést és a terméshozamokat döntő mértékben befolyásolják a biológiai-természeti adottságok és az időjárási körülmények. Emiatt jellemző az árak, a jövedelmek és persze a hozamok évenkénti hullámzása, ami a bevétel kiesésen és a többlet kiadásokon keresztül likviditási zavarokat okozhat.

Az OTP Agrár Folyószámlahitel konstrukciója éppen az átmeneti likviditási problémák áthidalását segíti. A legnagyobb előnye, melynek fontosságát gazdák értékelik, hogy az igénybevételhez nem szükséges tárgyi fedezet, illetve egyszerűen törleszthető, a számlára érkező jóváírások automatikusan csökkentik a hitel nagyságát. Fontos tulajdonsága a hitel konstrukciónak, hogy a hitel szabadon felhasználható, nincs felhasználási célhoz kötve, valamint az is, hogy a visszafizetett összeget újra igénybe lehet venni.

Az európai uniós és nemzeti támogatások hatékony felhasználása fontos szempont az agrárágazatban. Ennek érdekében a kormányzat együttműködik a bankrendszerrel, olyan megoldásokat keresve, melyek révén a hitelintézetek bevonásával a vidéki gazdálkodók finanszírozását megkönnyíthetik. Az Agrár Széchényi kártya ilyen államilag támogatott konstrukció, amely tulajdonságaiban, sokban egyezik a már említett OTP Agrár Folyószámlahitellel. A hitelszféra számára az agrárszektor szereplői fontos, illetve potenciális ügyfélkörnek számítanak. A megfelelő pénzügyi kimutatással rendelkező és pénzügyileg kedvezőbb helyzetben levő agrárvállalkozások persze könnyebben kapnak hitelt. A kis- és közepes méretű családi gazdaságok helyzete gyakran nehezebb, ám állami garancia intézmények segítségével fokozatosan táguló körben azok hitelezése is megoldható.

A magyar gazdáknak sokszor valódi gondot jelent az, hogy későn jutnak hozzá a támogatáshoz, legyen szó területalapú SAPS vagy Agrár Környezetgazdálkodási (AKG) támogatásokról. Az OTP áprilisban vezette be a Zöldkártya hitelt, mely több éves támogatás előfinanszírozási forrással képes forgóeszköz, vagy termelőeszköz beszerzést, vagy akár ÁFA fizetést segíteni. A hitel fontos tulajdonsága az egyszerűség, így jövőre azt még kedvezőbb kamatfeltételekkel, könnyített fedezeti háttérrel kínálja a bank. A hitel összege megközelítőleg a 2012. évi SAPS támogatás 80-85%-nak kettő,- illetve háromszorosa is lehet, a felső korlát 300 millió forint.

A technológiai fejlesztéseknek jelentős szerepe van a mezőgazdaságban, a korszerű termelőeszközök beszerzése viszont akkor nyer értelmet, akkor válik gazdaságossá, ha azzal megfelelő nagyságú földterületet tud megművelni a gazdálkodó. A mezőgazdasági termelők számára a vállalkozás fejlesztésénél fontos szem előtt tartani a birtoknagyságot is, sőt, újabb termőterületek megszerzésével megalapozhatják gazdaságuk fejlődését.

Ha termőföldvásárlást vagy méretbeli terjeszkedést tervez, az OTP a Birtokfejlesztési hitelével segíti az agrárvállalkozót. Fontos előnye a konstrukciónak, hogy a vásárolt termőföld vételára a megfelelő kiegészítő fedezetek esetén 100%-ban is meghitelezhető. A termőföld is elfogadott hitelfedezet. Aki jövőre választja ezt a konstrukciót, a fedezeti követelményeket is könnyebben teljesíti majd, hiszen a bank a termőföldárak emelkedését a fedezeti érték megállapításnál figyelembe vette. A hitelért bárki folyamodhat, aki jogosul Magyarországon földet vásárolni, így az őstermelők a mezőgazdasági kistermelők, a családi gazdálkodók és az egyéni vállalkozók.

Mind az állam, mind a vállalkozók és mind a bankok közös célja, hogy Európa mezőgazdasága a KAP reform által dinamikusabbá, versenyképesebbé váljék, és a Közös Agrárpolitika megfelelő eszközökkel és mozgástérrel rendelkezzen az új kihívások kezeléséhez. Csak így biztosítható az élelmezés biztonsága, illetve a megnövekedett élelmiszer kereslet kielégítése.

Fontos leszögezni, hogy a mezőgazdasági tevékenység, vagyis gazdák nélkül nem létezhet élhető vidéki közösség, élhető táj és fenntartható környezetvédelem. Sokkal nagyobb lenne az államra háruló környezeti kármentés és a szociális ellátási kiadások mértéke, amennyiben nem lenne mezőgazdaság. Dacian Ciolos, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős európai biztos véleménye szerint globálisan és uniós szinten versenyképes mezőgazdasági nagyüzemek, a regionális piacokon versenyképes közép-birtokok és a helyi piacra termelő kis- és családi gazdaságokra van szükségünk. A magyar bankoknak a fenti európai stratégia tükrében kell kialakítaniuk hitelezési politikájukat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek