Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Február a vetőmag beszerzés ideje, csakhogy nagyon észnél kell lenniük a gazdáknak, mivel az idén is számítani kell a hamisítványok megjelenésére! Aki pórul jár, mert a vetőmagon spórol, a termése harmadát, felét, de akár egészét is elveszítheti.
Kép: Kecskemťt, 2007. oktůber 15. ’szibķza vetťse Kecskemťt hatŠrŠban. Fotů: UjvŠri SŠndor
Az utóbbi évek áraival számolva akár százezer forintot is lehet veszíteni egy hektáron, amennyiben a gazda tudatosan, vagy a hamisított vetőmagvak neppereinek áldozataként nem ellenőrzött vetőmagot használ. Termése ugyanis jócskán elmarad mind minőségében , mind mennyiségében a várhatótól. De honnan ismerni meg a hamisított vetőmagot?
Egyrészt úgy tűnik, hogy évek óta jó üzletet főként a kukorica és napraforgó vetőmag hamisítása és forgalmazása jelent, mert főként ezekre akadtak a hatóságok. A csalók és nepperek azt próbálják kihasználni, hogy a kevés tőkével rendelkező gazdálkodók ott spórolnak, ahol tudnak. Ezért kínálják a hamisítványt féláron a piacokon, teherautókról, csomagtartókból. Ez az első komolyan veendő jel, mely arra utal, hogy valószínűleg hamisított vetőmaggal akadt dolguk a termelőknek.
2010-ben a Vetőmag Szövetség és Terméktanács kampányt indított a hamisított hibrid kukorica vetőmagok ellen. Igyekeztek – az MgSzH-val, illetve a falugazdászokkal, az agrárkamarákkal együttműködve – minden érintett kisebb és nagyobb gazdálkodóhoz eljuttatni tájékoztatásukat arról, hogy miként lehet felismerni a hamisítványokat.
A hamisítvány olcsóságát azzal magyarázzák az eladók, hogy azt akciós, vagy megmaradt tételként tüntetik fel. A cégjelzéssel ellátott zsákok megtévesztésig hasonlíthatnak az eredetihez, de a hamis címke könnyen téphető és a fémzárszám és/vagy a címkesorszám is hibás, nem a címkén szereplő hibridet és vetőmagtételt azonosítja.
A címke tartalma is árulkodik a hamisításról! Meg kell tapogatni, nézni a címkéket! Azok ugyanis téphetetlen anyagból készülnek, egyedi nyilvántartásúak, sorszámozottak, – az öntapadó típusok kivételével – fény felé tartva vízjellel ellátottak, kitöltésük számítógéppel történik. Minden egyes zsáknak, csomagolási egységnek külön azonosító száma van. Kék színű a papír, éle recés, a perforált vágás miatt. A baloldali adatsor, mondhatni függőleges fejléc sötéttel nyomtatott, a jobb oldali , változó világosabb színű, melyet utólag nyomnak rá.
A zsákban gyakran töredezett, csíraképtelen mag található, ez tovább növeli a veszteségeket. A csávázás hiánya (általában csak festékkel színezik be, hogy csávázottnak tűnjön) tovább rontja annak az esélyét, hogy az elvetett mag kicsírázzon, illetve, hogy a kezdeti fejlődése megfelelő legyen. A genetikai, csírázóképesség és növényvédelmi problémák egyaránt termésveszteséget okoznak, ami együttesen akár a 100%-ot is elérheti.
Mit tehet a gazdálkodó, ha el akarja kerülni a becsapást? Egyszerűen ismert, megbízható kereskedőtől kell vetőmagot vennie. Továbbá kérjen számlát a vetőmagról, hiszen csak annak segítségével tudja a későbbi vitás esetekben bizonyítani a vetőmag származását!
Amennyiben valaki gyanús esettel, vetőmaggal találkozik, akkor értesítse az MgSzH megyei Vetőmagfelügyeleti Osztályát (06-1/336-9000), vagy a Vetőmag Szövetséget (06-1/332-5755). Az MgSzH-nál telefonon, illetve a honlapon online módon – http://vigor.mgszh.gov.hu:8080/VigorServerUly/okmany.html – is lekérdezhető a fémzárszám, és a címkesorszám, amely alapján ellenőrizhető a vetőmag eredete.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu