Négyszáz dolgozójától válik meg a farmjaitól szabaduló Sága

15 saját farmján, további 19 szerződött állattartó telepen hagy fel pulyka előállítással a Sága Foods jövőre. Emeleltt leállítja vágóhídját is. 2013 januárjától 400 dolgozójától válik meg a cég: a vágóhídról 250, a farmokról 150 embert küldenek el.

Gazdanet2012. 10. 28. vasárnap2012. 10. 28.

Kép: bikal pulyka tenyészet farm állattartás szárnyas 2010 03 08 Fotó: Kállai Márton

Négyszáz dolgozójától válik meg a farmjaitól szabaduló Sága
bikal pulyka tenyészet farm állattartás szárnyas 2010 03 08 Fotó: Kállai Márton

Keleti Zsolt vezérigazgató a magyar húsipari ágazatban „egyedülálló átalakulási modellnek" nevezte a Bernard Matthews-csoporthoz tartozó Sága Foods Zrt.-t és a pulykaneveléssel foglalkozó Pannon Pulyka Kft.-t érintő változásokat, amelyek révén egy innovatív, hatékonyan működő új szervezetet alakítanak ki. A változás lényege, hogy az eddig két pilléren - a hús előállításon és a tovább-feldolgozáson - nyugvó üzleti modellt megszüntetve a cég ezentúl csak a nyereséget produkáló tovább-feldolgozásra koncentrál. Vagyis a veszteséget termelő állattenyésztést és a vágóhídi tevékenységet megszünteti - írja a Vas Népe. Előbbi 150, utóbbi 250 ember elbocsátását jelenti. A dolgozókkal már közölték a döntést, és elmondták, hogy a 2013 januárjától májusig tartó leépítés során elbocsátandó munkavállalók megkapják a törvény szerinti járandóságaikat. Ezzel a lépéssel megfelezik a jelenlegi dolgozói létszámot.

A Sága 15 saját farmját zárja be, ezek egy része Vas megyében (Jákon, Bögötén, Nemesbődön, Gencsapátiban, Ikerváron, Jánosházán, Szarvaskenden) van, a többi Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Zala megyében. E farmokon kívül további pulykanevelő telepekkel is szerződésben áll a cég, ezek pontos számát a vezérigazgató nem tudta megmondani, a cég honlapján 19 ilyen telepet említenek, ezek egy része ugyancsak Vas megyében van. Ezek a többnyire családi gazdálkodók által üzemeltetett telepek most szintén bajban vannak, hiszen korábban sok pénzt invesztáltak a telepek uniós normákhoz igazításába, most pedig elvész a biztos felvevőpiac. Vannak olyan telepek, ahova decemberben még helyeznek ki állatokat, de ezeken a helyeken is legfeljebb jövő áprilisig biztos a munka és a bevétel. A Ságával kötött szerződésükre hivatkozva ezek a gazdálkodók - akiket szintén tájékoztattak a döntésről - most nem szívesen beszélnek. Keresik a megoldást, hova, kinek tudnának pulykát beszállítani. A magyar piacon a Ságán kívül két nagyobb pulykafeldolgozó van, Kecskeméten, illetve Szarvason.

"A vállalat több évtizede azon dolgozik, hogy olyan, Magyarországon előállított, szinte kizárólag hazai alapanyagokból készült, minőségi termékeket nyújtson fogyasztóinak, amelyek nemcsak finomak, hanem gyorsan és könnyen elkészíthetők is." Ezt a néhány héttel ezelőtt kiadott Sága-sajtóközleményben található mondatot idézve tette fel a lap a kérdést Keleti Zsoltnak: biztosak lehetünk-e abban, hogy a Sága termékek továbbra is hazai alapanyagból készülnek? "Erre fogunk törekedni" - hallhattuk a diplomatikus választ.

A saját állatnevelő telepek további sorsát firtató kérdésünkre a vezérigazgató elmondta: ezek további működtetéséhez a menedzsment keresi a lehetséges stratégiai partnereket, bérlőket, illetve vevőket. Megkérdeztük azt is, napirenden van-e a Sága eladása, és ha igen, az összefügg-e a döntéssel. Keleti Zsolt elmondta: bár korábban voltak ilyen irányú tárgyalások, információi szerint az eladás jelenleg nincs napirenden. A vezérigazgató többször is hangsúlyozta: a fájdalmas döntést a tulajdonos és a finanszírozó bankok is támogatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek