Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ÁTLAGOS TERMÉS, jó cukorfok jellemzi a mátraaljai szüretet. Domoszlón a borszeretők számára eddig még ismeretlen szőlőfajtákat is szüretelnek a nemesítési folyamat részeként. A kísérletekben szerepet vállaló Bánszki Sándor legnépszerűbb fajtája a kabar, amit már-már az aszú vetélytársaként emlegetnek.
Kép: Bánszki Borászat pince szőlő szüret bor gyümölcs metszés metsz olasz rizling Bánszki Sándor
A szüret kellős közepén látogattuk meg a Mátrai Borvidéken a Délkelet-mátrai Hegyközség területén gazdálkodó Bánszki Sándort.
A domoszlói borász már augusztus 20-án szedte a beérett Irsai Olivért, amit a chardonnay, a szürkebarát, a sauvignon blanc, a portugieser és a rajnai rizling követett a sorban. Ezután jön még a kékfrankos, a merlot, az olaszrizling, a hárslevelű és a cabernet sauvignon. Amikor a térségben már minden szőlősgazda túl van a szüreten, Bánszkiéknál éppen akkorra, azaz október közepére érik be a kabar. Ez utóbbi szőlőfajtát a Tarcali Kutatóintézetben nemesítették Tarcal 10 munkanéven.
Domoszlón 1997-ben ültettek 100 tőt kísérletként, majd 2005-ben bekerült a nemzeti fajtajegyzékbe. – Ebből a rendkívül magas cukorfokra képes szőlőfajtából tájkísérletként 2002-ben egy félhektáros területre újabb kétezer oltványt telepítettünk. A legkiválóbb minőséget 2014-ben hozta, akkor 36 magyar mustfokot mértünk, de ritkán van 27 fok alatt – mondta Bánszki Sándor. A Tokaji borvidékre kísérletezték ki, ahol mára már a fő fajták közé sorolták. A Mátraalján kisebb a terméshozama, de a meglévő állományból évi 6-8 hektoliter bort itt is előállítanak.
A vállalkozás két szálon fut. Sándor alkalmazza a fiukat, Tamást, aki kertészmérnök és bortechnológus, míg a lányuk, Erika az édesanyjuknak ad főállású munkahelyet. Erika – mint fiatal gazda – három diplomával a zsebében agrármérnökként és szőlész-borászként vesz részt a munkában, miközben neveli két és fél éves gyermekét. A közelmúltban nyújtott be génmegőrzési pályázatot 187-féle szőlő megőrzésére.
Bánszki Sándor 1988-tól új cseresznyefajták vizsgálatába is bekapcsolódott, 78 fajta cseresznyét figyeltek meg. A 3,5 hektáros gyümölcsösben többek között a Germersdorfi, a Carmen, a Péter és a Sándor fajtákkal foglalkoznak.
Szüreti számadásként az idei évet úgy jellemzi, hogy júniusban volt egy kis jégverés, júliusban pedig a kelleténél több eső esett, ezért lisztharmattal fertőződött néhány fajta, ami rontott a termésátlagon. A cukorfokra viszont nincs panasz, átlagban két fokkal felülmúlja a tavalyi évet. A felvásárlási ár szinte megegyezik a 2015-össel: a vegyes szőlőért 65-80 forintot adnak, a chardonnay 90-95, míg a szürkebarát néhol 120 forintot ér.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu