Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A SZOKATLAN márciusi meleg után ismét hidegebb, csapadékosabb az idő. Az őszibarack a legtöbb helyen elvirágzott, de nem nyugodhatunk meg, a kedvező időjárás miatt a fáinkat várhatóan ismét széles körben betegíti meg a tafrina.
Kép: Peach leaf curl. Biosphoto / Lamontagne, Fotó: Lamontagne
Ez a gomba a friss levelek torzulását okozza: sárgásra, vörösesre színezi, és buborcsossá, ráncossá, buborékossá torzítja a levél szöveteit. Egy idő után ezek törékenyek, morzsolhatóak lesznek. A hajtásvég is elpusztulhat, tetemes kárt okozva a fákon. (Nyáron kissé hasonló levéltorzulást okoznak a levéltetvek a szívogatásukkal, de nem ennyire egyértelműt, és a levelek fonákján megtaláljuk e rovarokat is, míg tavasszal nem.)
A hideg kedvez a tafrina terjedésének, de általános tapasztalat, hogy május közepétől, 15-20 Celsius-fok átlaghőmérséklettől már nem jelentkezik a fákon. Addig azonban védekezni kell, ami az őszibarack esetében nem is olyan könnyű, ugyanis ezek a fák érzékenyek a réztartalmú növényvédő szerekre. Speciális készítmények is rendelkezésre állnak, amelyek egy-két kezelés után valóban hatnak. Jobb persze megelőzni a bajt, mert a fertőzés után már nehezebb fáink kikezelése. Kevesen tudják, hogy a gomba megbetegítheti a termést is – csúnya, kidudorodásos, egyenetlen és elszíneződő lesz a gyümölcs felülete, húsa –, ezért általában nem elég csak letépdesni, levágni a már fertőzött hajtásvégeket, leveleket, bár ez is sokat segít, mert eltávolítjuk a fertőzött részeket. Ezt a hulladékot ne dobjuk a fa alá, hanem távolítsuk el a környékről és semmisítsük meg!
A fertőzést közvetlenül megelőző időszakban, vagy már a gomba támadásakor használt szerek mellett – sajnos az átlag kertész ma már csak egyféle felszívódó szert vehet meg a boltban, a többinél megtiltották a szabad forgalmazást, vizsgához kötik felhasználását – igen fontos a szerepe az őszi és tél végi lemosózásnak. (Aki ezt eddig nem tette meg, már nem tudja pótolni, ugyanis nincs levél a fákon.) Még használhatunk hatékony rezes készítményeket is, a tafrina ugyanis a fás részek repedésein, kérgén telel át.
A tafrina kedveli és bírja is a hideget: már 7-10 Celsius-fok alatti hőmérsékleten is beindul, így aztán sokak szembesülhetnek azzal a szomorú képpel, hogy már az első, a rügyből éppen csak kibúvó levelek is torzulnak a dérgombának is nevezett kórokozótól. Az egyes őszibarackfajták eltérő módon reagálnak a fertőzésre, különösen a nektarin és a sárga húsú fajták károsodása szembetűnő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu