Táncünnep

Soha ennyien nem voltak még az országos táncháztalálkozón, mint az idein, s talán soha nem volt ilyen jó a hangulat. Ez volt a huszonötödik; nagy ünnep a népzene, a néptánc - határon inneni s túli - rajongóinak.

Hazai életDulai Sándor2006. 04. 07. péntek2006. 04. 07.
Táncünnep

Szent György havának kezdetén két napra ez a vidám sokaság vette birtokba a Budapest Sportarénát. A nagyszínpadon és a küzdőtéren kívül hat különteremben zajlottak az események, óriási érdeklődés mellett szinte mindegyik. Egymást követték az együttesek, zenekarok, a táncházak, lemezbemutatók. Aki elfáradt, az emeleten régi mesterségekkel ismerkedhetett; néprajzi és portréfilmeket nézhetett az etnomoziban; hogyha megszomjazott, választhatta a folkkocsmát, remek muzsikával. A kézműves játszóház gyerekekkel volt tele, a kicsikre s szüleikre ölben is játszható játékaival várt a Tücsökringató.
A kirakodóvásár sátraiban, asztalainál négyszáz kézművesmester, iparművész, hagyományőrző árulta portékáit. A bekecstől a kalotaszegi bujkáig, a korondi vázától a csángó kalapig akadt mindenre vevő. Aki akart, lemezek és könyvek között válogathatott, vásárolhatott hangszert is. Az első nap egyik különleges színfoltja a népi divatbemutató volt, nem népviseletekkel, hanem azok elemeit felhasználó mai, modern ruhákkal.
Este pedig, a gálaműsorokon, színpadra lépett a magyar népzenészek és -táncosok, népi énekesek színe-java. Az olyan világhírességek mellett, mint a Vujicsics, a Muzsikás együttes vagy Sebestyén Márta, nagy ünneplésben részesültek az erdélyi muzsikusok: a közkedvelt Magyarpalatkai banda, Szászcsávási zenekar és mások. Kijutott a tapsból a román, a szlovák, a délszláv zenészeknek is. A jubileumi táncháztalálkozó legszebb pillanatai mégis azok voltak, amikor a nyolcvanéves Kallós Zoltánt és a hetvenöt esztendős Novák Ferencet köszöntötte a lelkes közönség.
A műsorokban négyezren léptek fel, s a pénztáraknál több mint húszezren váltottak jegyet a két nap alatt. Zömmel fiatalok, akiknek ma már nem cseng idegenül Vajdaszentivány, Válaszút, Magyarlapád, Kalotaszentkirály vagy Kommandó neve. Mert oda járnak népzene- és néptánctáborokba vakációk idején, hogy tanuljanak, tiszta forrásból meríthessenek. S Bartók Béla születésének évfordulóján, a tánc és a tavasz ünnepén mi is lehetne ennél nagyobb dolog!


Táncos lányok




Bőgős udvarlás




Integetős




Mosolygó kislányok




Gyerekek sziluettben




Japán-magyar




Táncoló lány




Kalapos fiúk




Táncos lábak




Korongozás


Gyerekek tánca


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek