Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Többe kerül a megélhetés, az ellenzék szerint havi kilencezer, a kormánypártok szerint hétezer forinttal. Ennek felét az államnak fizetendő adók és illetékek emelése teszik ki, másik felét az áremelkedések viszik el. Kiskeresetűeknek a kiesés egy részét az állam feltehetőleg kiegyenlíti.
Mindez persze csak az átlagos keresetre (ennek összege havi nettó 108 ezer forint volt márciusban) szert tevőkre vonatkozik, akik átlagos életkörülmények között élnek. Más a helyzet, ha már családban élő, jövedelemmel rendelkező honfitársunkat vesszük figyelembe. A kép még homályos, igazából az ősz folyamán derül ki, hogy a kormány által a napokban bejelentett intézkedések valójában havonta hány ezer forinttal rövidítik meg pénztárcánkat. Becslések azért már napvilágot láttak a sajtóban, a következőkben ezekből állítottuk össze azokat a becsült értékeket, melyek nagy valószínűséggel megállják a helyüket.
Nagy kérdés, hogy a megszorítások mely társadalmi rétegeket érintik inkább: úgy lesz-e, mint volt a Bokros-csomagnál, mely igazából a szociális juttatások megnyirbálásával spórolt, ezáltal faragta le a költségvetés hiányát, s így hathatósabban az ország szegényebbik felén csattant, vagy éppen, mint sokan állítják, fordítva lesz. A kérdés ugyanis az, hogy az a néhány ezer forint, amennyivel havonta többe kerül a megélhetés, mely rétegeknél mennyire hiányzik. Ferge Zsuzsa szociológus például a Klub Rádióban úgy vélte, hogy a legszegényebb egy-másfél millió honpolgár elkerülheti a számottevő életszínvonal-esést, ha a megvonásokat a kormány megfelelő mértékben képes ellensúlyozni.
Vagyis az energiahordozók árának növelésekor rászorultsági alapon ad ártámogatást e családoknak, illetve más, a családot érintő kompenzációkat biztosít. Az említett családokban már a jövedelem - főként az államtól származó segélyek, illetve alkalmi munkák bére - egyszázalékos kiesése is nagy gondot okoz. E családok ugyanis pénzüknek legalább a felét kénytelenek élelmiszer-vásárlására fordítani. Márpedig az élelmiszerek az áfaemelés miatt kettő-négy százalékkal drágulnak szeptembertől. Kérdés, hogy a boltosok mennyiben akarják vagy tudják majd áthárítani az adóemelést a fogyasztókra, ugyanis a megcsappanó kereslet miatt a mostaninál is jóval nagyobb piaci harc körvonalazódik, mely ugyanakkor árharc is lesz: aki olcsóbb, az nyeri a versenyt.
A jövedelmi szint következő szakaszán élő kétmillió ember is csak akkor kerülheti el az elszegényedést, ha az állam újragondolt szociális hálót feszít alá. Ezek a nagyon fontos részletek viszont még nem ismertek, a kormány nem nyilatkozott ebbéli terveiről.
Vélhetően nem jutnak ilyen kritikus helyzetbe azok, akik az átlagosnál többet keresnek, és még azok sem, akik a közszférában dolgoznak, s a most elbocsátandó ezrek körébe kerülnek. Utóbbiaknak van valamennyi tartalékuk, illetve eladható a tudásuk. Többségük képes lesz újra munkát találni.
Ferge szerint az ország lakóinak másik fele megérzi ugyan a változásokat, de főként a leggazdagabb egymillió állampolgár életmódján nem sokat változtatnak az intézkedések. Mondhatni, van miből fedezniük a terheket.
Úgy tűnik, hogy a kormányintézkedések - már ami megmarad belőlük, mert egy sor tervezet vélhetően nem állja ki majd az alkotmányosság próbáját, ahogyan ilyen okok miatt a Bokros-csomag egy része sem léphetett hatályba - inkább a vagyonosabb családokat, illetve a vállalkozásokat terhelik. Utóbbiak sokkal több adót, járulékot fognak fizetni, mint eddig, ami maga után vonhatja, hogy kevesebb személyt alkalmaznak. Az intézkedések között azonban akad olyan, mely éppen a foglalkoztatás könnyítését szolgálja. Hogy e két hatás közül melyik lesz erősebb, az csak talán egy év múlva derül ki a munkanélküliséggel, illetve a foglalkoztatottak számával foglalkozó statisztikákból.
De nézzük a már ismert részleteket!
A tervezett megszorító csomag elnevezése: Új egyensúly program. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentése szerint két és fél évre határozza meg azt a programot, amely 2006-ra 350 milliárd forintnyi megtakarítást ígér a költségvetésnek. (Ennek valamivel kevesebb, mint a fele a magánszemélyek, másik fele a cégek befizetéseiből, illetve csökkentett támogatásából tevődik össze.) A következő két évre pedig újabb ezer-ezer milliárd forintot. Az elképzelés a kormány oldalán a terhek csökkentését hozza, a másik oldal szemszögéből viszont fordított a helyzet: a lakosság legalább két évig nem számíthat gyarapodásra.
A csomag az esztendő hátralévő részében kiadáscsökkentésből 170 milliárdot tervez. A kiadások lefaragásának terve csak akkor valósítható meg maradéktalanul, ha az ellenzék támogat olyan kétharmados törvényeket, melyek lehetővé teszik az állam karcsúsítását. Ilyen például a megyei önkormányzatok megszüntetése vagy az ezernél kisebb lélekszámú települések polgármesteri hivatalának felszámolása. Nem szükséges ugyanakkor az ellenzék támogatása ahhoz, hogy a kormány csökkentse a gáz és a villamos energia ártámogatását. Augusztus 1-jétől átlagosan harmincszázalékos gázáremelés lesz, míg a villamos energia ára a lakosság körében 14, a nagyfogyasztókéban tíz százalékkal növekszik. A gáz ára az 1500 köbméter alatt fogyasztók körében kisebb emeléssel jár, a változtatás a 3000 köbméter feletti felhasználókra ró nagyobb terhet.
A bevételek növeléséből 180 milliárdot vár a kormányzat a 2006-os évre. Megszűnik az áfa 15 százalékos kulcsa, így húszszázalékos forgalmi adó terheli majd az energiát, az alapvető élelmiszereket, az autóbusz- és a vonatjegyeket. Három lépésben - idén szeptemberben, 2007 áprilisában és szeptemberében - növekszik a cigaretta és a szeszes italok jövedéki adója. A természetbeni juttatások után fizetendő 44 százalékos adó 54 százalékra emelkedik. (Ez az adó nem vonatkozik az étkezési utalványokra.) Megszűnik a Sulinet-kedvezmény, valamint a szellemi tevékenység éves százezer forintos adókedvezménye. Bevezetik az elvárt társasági adót. Azok a veszteséges cégek, amelyeket nem mentesít ez alól az adóhivatal, kötelesek árbevételük 0,32 százalékát megfizetni. Tervezik a vállalkozások szolidaritási adóját: a 16 százalékos társasági adón felül nyereségük további négy százalékát kötelesek így befizetni. Az eva a jelenlegi 15 százalékról 25 százalékra emelkedik október 1-jétől. A kormány szerint több százezerre tehető azok száma, akik a minimálbér után fizetnek tb-járulékot, holott jövedelmük ennél nagyobb. Nekik szeptembertől a minimálbér kétszerese után kell járulékot fizetniük.
A programban vannak a következő években életbe lépő változások is. A jövő év januárjától az szja 18 százalékos kulcsának határa 1,7 millió forintra emelkedik. Hatmilliós jövedelem felett negyvenszázalékos lesz az adó. A nyugdíjas vállalkozók adóalapjába januártól beszámítják a nyugdíjakat is; igaz, csak a tényleges jövedelemrész után kell adót fizetni. A gépjárművek után 2007-től a súly helyett a motor teljesítménye alapján kell megfizetni az önkormányzati adót, és nő a gépkocsik átírási illetéke is. Megszűnik a lakáshitel adókedvezménye: csak azoknak jár, akik még az idén felveszik a hitelt, és ezt még öt évig érvényesíthetik. Tervbe vették a nagy értékű ingatlanok megadóztatását is 2008-tól.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu