Ingatlanadó - ingatag adó

Elindultak a találgatások, pedig egyelőre azt sem tudni, mikortól, milyen feltételekkel vezetik be – illetve bevezetik-e egyáltalán – az egységesített ingatlanadót.

Hazai életTancsa Judit2007. 07. 20. péntek2007. 07. 20.
Ingatlanadó - ingatag adó

Az adórendszer átfogó átalakításáról szóló koalíciós megállapodás része az ingatlanadó is. Bevezetéséhez 2008. január 1-jétől lesznek meg a törvényi feltételek – ebből az első évben várhatóan az derül ki, miként határozható meg az ingatlanok értéke, azaz az adó alapja. Az eddig luxusadónak nevezett közteher értékhatára százmillióról a felére csökken, vagyis az 50 millió forint fölötti ingatlanokra vetnék ki. Az ingatlanadót várhatóan 2009-től (vagy még később) lehet bevezetni.

– Egységes lesz ez az adónem, mert a ma meglévő adókat váltja ki, általános, mert az egész országra kiterjed – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Ez azt jelenti, hogy a luxusadót, az építményadót, a telekadót, a kommunális adót és az idegenforgalmi adót – tehát a hasonló típusú helyi adókat – olvasztaná egybe az ingatlanadó. Az intézkedés több mint 3 millió ingatlant és 2,6 millió adóalanyt érintene. Bevétele elméletileg az önkormányzatoknál maradna, s ahogyan a korábbiakat, úgy az ingatlanadót sem lesz kötelező bevezetniük. Az öt különböző jogcímen jelenleg csaknem 65 milliárd forintot fizetnek a tulajdonosok, erről a jelentős összegről bizonyosan nem tudnak lemondani az önkormányzatok.

Veres János pénzügyminiszter szerint még nincs javaslat az adó mértékére, de várhatóan az ingatlan értékének 2 százaléka alatt állapítják majd meg. Arra a kérdésre, hogy a 12 százalékos ingatlan-átruházási illetéket kiváltja-e az új adófajta, azt válaszolta, az illetéket továbbra is fizetni kell, mivel része az államháztartás bevételének, s ez százmilliárdos kiesést jelentene. Nem lehet még tudni, milyen módszerrel határozzák meg a hatóságok az ingatlanok értékét, s az sem tisztázott, hogy kinek fizetnek majd a tulajdonosok. Vámosi-Nagy Szabolcs, az APEH volt elnökhelyettese valószínűsíti, hogy az ingatlanadó alapja valamilyen korrigált forgalmi érték lesz, mert négymillió ingatlant nem lehet felértékelni a rendelkezésre álló idő alatt.

Az egyes önkormányzatok eltérően ítélik meg az elképzeléseket. Kósa Lajos debreceni polgármester szerint megoldhatatlan az ingatlanadó bevezetése, mivel az illetékhivatalokat összevonták az APEH-hel. Ezzel elvesztették az egyetlen olyan szervet, mely képes lett volna az új adó nyilvántartására. Bottka László, Szeged polgármestere támogatja ugyan az új adónemet, de megfontolandónak tartja az eddig létező öt adónem megtartását is. Megszűnésükkel ugyanis, hiába nem lenne kötelező, biztosan be kellene vezetni az ingatlanadót. Szegednek például évi egymilliárd forint bevétele van építményadóból, ennek kiesését nem viselné el a város költségvetése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek