Még drága marad a távfűtés

Szerencsések azoknak a településeknek a lakói, ahol a jövőben kevesebb pénzt fizetnek a távfűtésért. Több városban, így Szegeden és Egerben is, pár ezer forintot megtakaríthatnak azok, akiknek ekként jut meleg az otthonukba. Az utóbbi városban például a szolgáltató nyolc százalékkal csökkenti a hődíjat a kedvezőbb beszerzési árak következtében.

Hazai életBalogh Mária2007. 08. 24. péntek2007. 08. 24.
Még drága marad a távfűtés

Szegeden viszont már több mint egy esztendeje a szabad piacon vásárolják az olcsóbb gázt. Ott tehát, a liberalizált gázpiacnak köszönhetően, már jobban érzékelhető a megtakarítás a családi kasszákban.
A debrecenieknek nincs ilyen szerencséjük. Egy 64 négyzetméteres lakás tulajdonosa vagy bérlője még a nyári időszakban is jóval több, mint tízezer forintot fizet havonta. Ezen persze mit sem változtat, ha kint tombol a kánikula. Ez állítólag azért lehetséges, mert, a fent említett két várossal ellentétben, a cívisváros nem rendelkezik saját hőtermelővel, így aztán árcsökkenés sem lehetséges. A debreceni erőmű által használt gázt ugyanis az E.ON áramszolgáltató vásárolja a Tigáztól, méghozzá hosszú távú, húsz évre szóló szerződés alapján. (Jól ki van találva, s valószínűleg a nagy cégeknek ez tetemes hasznot hoz a konyhára.)
A hőszolgáltató kizárólag Hajdúböszörményben üzemeltet egy valamivel több mint kétszáz lakást ellátó hőtermelő rendszert, próbaképpen. A hajdúság fővárosában még így is sokkal olcsóbb a távfűtés, mint az ország második legnagyobb városában. A Debreceni Hőszolgáltató Zrt. egyébként az országos listán évek óta dobogós helyen áll az év végi nyereséget tekintve. Nem úgy az állampolgárok, akik közül a kiskeresetűek és a nyugdíjasok többsége a zimankósabb hónapokban jövedelmük egyharmadát kénytelenek a távfűtésre kifizetni.
Annyi jó hírrel mégis szolgálhatunk, hogy a debreceni hőszolgáltatónál mezőgazdasági szakemberek bevonásával vizsgálják egy megújuló energiára épülő, korszerű biomassza-erőmű telepítésének lehetőségét. Hogy ennek a jótékony hatását mikor érezhetjük a pénztárcánkon is, azt egyelőre senki nem tudja megmondani…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek