Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyarországon az utóbbi fél évszázadban nem volt még ekkora sztrájkkészültség. Megközelítőleg másfélszáz társadalmi szervezet fejezte ki nemtetszését elsősorban az egészségügyi és nyugdíjreformok miatt – ennyien csatlakoztak a vasutasok felhívásához, mely részben elérte célját: maradnak a szárnyvonalak. Egyesek munkabeszüntetéssel, mások demonstrációval tiltakoztak.
Kép: St lazare station in Paris on the six day of national transport strike in France. Transport worker are protesting against president Sarkozy's pension reform Paris,FRANCE-19/11/2007, Fotó: CHAMUSSY/SIPA
Az e heti munkabeszüntetéseket kedden hajnalban két fővárosi BKV-s buszszakszervezet nyitotta, ők a tervezett járattörlések és a rossz munkakörülmények miatt tiltakoztak. Az üzemkezdettől reggel hat óráig tartó sztrájk alatt több mint 80 buszjárat állt le Kelet-Pesten és Dél-Budán – köztük a legforgalmasabbak: a 7-es buszcsalád. Nem jártak a buszokhoz kapcsolódó dél-budai villamosok sem. A BKV vezetése munkaügyi bírósághoz fordult, ahol, ha jogtalannak ítélik a sztrájkot, akkor a tiltakozóknak anyagi felelősséget kell vállalniuk.
A szerdai sztrájkok részletes kimenetele még nem tudható pontosan. A Liga Szakszervezetek által meghirdetett hatórás vasutassztrájkhoz a Munkástanácsok Országos Szövetsége is csatlakozott. A vasutasok szerdán reggel hattól délig az egészségbiztosítás és a nyugdíjrendszer reformja, valamint a 38 vasúti mellékvonal megszüntetése miatt tiltakoztak. Ez utóbbiban kedden végül sikerült megállapodásra jutni. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) mégis csak megrendelte a mellékvonalakra a közszolgáltatást: az érintett szárnyak közül 26-ban a teljes menetrendi időszakra, 12 mellékvonal esetében pedig párhuzamosan indították el a vasúti járatokat helyettesítő helyközi buszokat. Korábban, november 7-én már volt egy figyelmeztető sztrájk, de az lényegesen rövidebb ideig, mindössze két órán át tartott. A szerdai sztrájk mintegy 1200 vonatot érintett.
A Társadalmi Szolidaritás Napjára, november 21-ére több szakszervezet is sztrájkot szervezett. A Győr–Sopron–Ebenfurt vasúttársaságnál (GYSEV) reggel hat és nyolc óra között nem vették fel a munkát az alkalmazottak. A Rába munkavállalói egyórás munkabeszüntetést tartottak. A Vasi Volán és a Békés Volán szakszervezeteinek dolgozói reggel 6-tól 8-ig sztrájkoltak. Ferihegyen a légi közlekedésben és a földi kiszolgálásnál dolgozók közül is voltak, akik hajnalban két órán keresztül nem dolgoztak.
Csatlakozott a kezdeményezéshez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is, így volt olyan iskola, ahol az első néhány órában vagy akár egész nap is elmaradt a tanítás. A Vegyipari Munkavállalók Független Szakszervezete (VMFSZ) félpályás útlezárást hirdetett a 26-os főúton Kazincbarcika térségében, valamint a budapesti Kossuth téren demonstrációra készültek. Ők azt szeretnék elérni, hogy a vegyipari dolgozók is bekerüljenek a kedvezményes nyugdíjra jogosultak körébe.
A több-biztosítós rendszer ellen tiltakoztak emellett még egészségügyi és energiaipari dolgozók, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége, a Színházi Dolgozók Szakszervezetének győri alapszervezete is. A Parlament előtt demonstráltak a nagycsaládosok, a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók képviselői.
Jövő héten kedden leállhatnak a távolsági buszok is a kedvezményes nyugdíjrendszer szabályai ellen tiltakozók munkabeszüntetése miatt. A jelenlegi törvény szerint ugyanis a kedvezményes nyugdíj csak azokra vonatkozik, akik 1992-esnél régebbi buszt vezetnek.
A tárgyalások továbbra is folynak, de amennyiben a szerdai sztrájk nem hoz eredményt, további megmozdulások is várhatók.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu