Óvoda helyett játékterem

Ádáz csata dúl Szegeden egy belvárosi óvoda körül: a helyi ellenzék és a szülők érthetetlen gyorsasággal történő bezáratásról, a városvezetés közegészségügyi okból történő átszervezésről beszél. Ami biztos: a Deák utcai óvodába egy darabig nem járhat senki.

Hazai életTanács Gábor2007. 11. 16. péntek2007. 11. 16.

Fotó: Karnok Csaba

Óvoda helyett játékterem Fotó: Karnok Csaba

Csak annyit kérünk, hogy a gyerekek hadd fejezzék be az idei tanévet a jelenlegi helyen – ezzel zárta beszédét a szegedi képviselő-testület november kilencedikei ülésén Pocsai Blanka fideszes képviselőnő. A Napsugár óvoda ügyében október 29-én, az őszi szünetben hívott össze rendkívüli szülői értekezletet az Óvodaigazgatóság – röviden OVI –, illetve a város Oktatási irodája. Itt ismertették az ÁNTSZ ellenőrzésének eredményét, amely szerint az óvoda fűtési rendszere balesetveszélyes, s ezenkívül nyolc másik hiányosságot is felsorol a szeptember huszonharmadikán kelt levél. Ezért az intézményt december elsejével kiürítik, a gyerekeket másik intézménybe helyezik. A negyvenhét – a szülők szerint ötvenegy – kicsi közül tizenkettő speciális nevelési igényű, Down-kóros vagy autista, akiknek új helyre szoktatása a szülők szerint legalább fél évet vesz igénybe.
Szabóné Frank Emese a szülők képviseletében igyekezett a várost rávenni, hogy a szándékától álljon el. Az ÁNTSZ legsúlyosabb megállapítására, a balesetveszélyes fűtésre vonatkozóan összesen kétmilliós átalakítási költséget becsülnek; ráadásul a szülők által felkért, a DÉGÁZ által alkalmazott gázellenőr szerint a jelenlegi rendszer sem veszélyes. A többi nyolc pont egy része olyan, hogy azok alapján az intézményt már évek óta be lehetett volna zárni, amennyiben erre irányul a fenntartói szándék. Többek között tornaszoba, szociális blokk, orvosi szoba, konyhai szellőzés hiányára, zsúfoltságra, elavult világításra hivatkozik az ÁNTSZ.
Szondi Ildikó, a körzet szocialista képviselője szerint a belvárosi lakásóvodák évek óta halálra voltak ítélve, ugyanakkor az intézkedést folyton halogatták: az ÁNTSZ levele most kikényszerítette ezt a lépést. Botka László polgármester azt mondta: nem zárják be az óvodát, ugyanakkor azt a jelenlegi formájában nem működtethetik, mert akkor egy esetleges baleset után akár a büntetőjogi felelősségük is megállapítható lenne. Ezért a gyerekek áthelyezése után felmérik, hogy hosszú távon működtethető-e az épületben óvoda – ezt nem tudták megtenni az ÁNTSZ szabta 30 napos határidőn belül. A döntés borítékolható, hiszen a háromszobás lakásba három új helyiséget kellene építeni a padozatot, világítást, fűtést érintő felújítási munkálatokon kívül, amire, a városvezetés egyéb nyilatkozataiból következtethetően, nincs nagy esély.
A történethez hozzátartozik, hogy a nyár végén már hasonló hirtelenséggel bezárt a szomszédban egy magánóvoda. Ugyanakkor a környéken legalább kettő – esetleg három – játékterem vár nyitásra, amelyek nem kaphatnak működési engedélyt oktatási intézmény kétszáz méteres körzetén belül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek