Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Táp a Bakonyalja egyik gyöngyszeme. Az itteni zsellérházak sorsa régóta húzódó ügy a faluban.
A XVIII. század második felében épült, nincstelen zsellérek otthonául szolgáló, hat házból álló házsort a szegénység őrizte meg a XX. századra. Az 1980-as évek végéig laktak a házakban, és az idős lakók kihalása után a megyei tanács tulajdonába kerültek. A megye hamar megszabadult az akkor nem kimondottan értékes ingatlanoktól, és átadta őket a helyi tanácsnak. Persze az újdonsült tulajdonos sem tudott vele mit kezdeni, ezért a használaton kívüli házakat az idő pusztította tovább.
Az utolsó pillanatban, 1999-ben sikeres pályázat útján, központi forráshoz jutott a zsellérsor, így az egyik épületből tájházat alakítottak ki, három házon pedig elvégezték a legszükségesebb állagmegóvást, elsősorban a tetőt újították fel. A siker azonban nem teljes: ugyanis mindeközben két épület összedőlt, és csak az épületek szerkezetét alkotó faanyagot sikerült megmenteni. A megmaradt négy ház felújítását újratervezték, így a régi tüzelési, fűtési módot is sikerült megőrizni.
Az értékes műemlékegyüttes köré 2004-ben civil kezdeményezés szerveződött Hegysor Egyesület néven. Az egyesület elnöke, Balaskó Attila elmondta: saját forrásból nem tudnák az egyesületet fenntartani és céljaikat megvalósítani. Folyamatosan pályáznak a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácsnál, és uniós forrásokat is igyekeznek elérni. Éppen augusztusban esedékes a következő pályázat európai támogatásra, turisztikai fejlesztési céllal. Ez pont egybevág az egyesület terveivel: téliesített szállást alakítanának ki a zsellérsoron, és az elpusztult két épületből a megmentett faanyagokat felhasználva újjáépítenék a házakat, amelyeket szintén szállóvendégek fogadására alakítanának ki. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy a turisták ne csak kutyafuttában tekintsék meg a műemlékeket, hanem eltölthessenek itt néhány napot, s felfedezhessék a csodálatos környéket is. Ez a lehetőség a vendégeken kívül jó lenne a vendéglátóknak és a zsellérsornak is.
A Hegysor Egyesület július második hetében a Játék-céh által létrehozott kiállításnak ad otthont. Ehhez kapcsolódik Kalmár Ágnesnek, a Kecskeméti Játékmúzeum igazgatójának előadása a játékok fejlődéséről a középkortól az újkorig. Az egyesület idei legnagyobb megmozdulása a szeptember 21-ére tervezett szüreti fesztivál. Az őszi napéjegyenlőségre időzített programba négy falu, Győrság, Pázmándfalu, Nyalka és Táp kapcsolódik be, a mulatság a zsellérsoron érne véget. Mindez már csak azon múlik, hogy sikerül-e támogatót találni a rendezvényhez…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu