Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Puszta jeligére
A kanadai sütőtökként vagy bébitökként is ismert, hazai nemesítésű Orange sütőtökfajta hosszú ideig eltartható, ha a termést még a fagyok előtt, de teljes érésben, rövid kocsánnyal szedik le, és hűvös, nem túl párás helyen tárolják. Hála magas cukortartalmának, jól tárolható, viaszbevonatú vastag héja megakadályozza a terméshús kiszáradását. A tök korai romlása azonban bekövetkezhet, ha a tárolóban magas a páratartalom vagy ha a termés sérült, fertőzött, ütődött, esetleg már megcsípte a korai fagy. Friss fogyasztásra azonban kedvezőbb az első dér után szedni a terméseket, mert akkor édesebbek lesznek.
Svábi Péter, Adony
Fiatal gyümölcsfák gyenge fejlődése, esetleg kipusztulása nem egyértelműen a fajta hibája. Sajnos gyakori, hogy kivágott fák helyére vagy öreg fák mellé telepítenek (sokszor azonos fajtájú) új fákat, hogy legyen utánpótlás. Az elképzelés érthető, a gyakorlat azonban hibás, hiszen az előző fák esetleg éppen a talajban felszaporodott kártevők vagy tápanyaghiány miatt pusztultak ki. Kivágásuk után az ősi, bevált gyakorlat a legjobb: a tuskóval együtt kifordított fa gödrét legalább egy teljes évig nyitva hagyják, így a napsugár a gödör talaját jól átmelegíti, fertőtleníti, a csapadék mélyen átáztatja, a téli fagyok az altalajt repesztik, morzsalékossá teszik, a mélyebb rétegben meghúzódó kártevőket is elpusztítják. Nagyon jó, ha a gödörbe hordják a szerves hulladékot, és a komposzt gyorsabb érésének elősegítésére rétegenként szerves trágyával, ásványi komposztadalékkal leterítik vagy ezek oldatával beöntözik. A szerves anyagot a csapadék bemossa az alsó talajrétegekbe, az új ültetésű fa így már tápanyaggal ellátott, mély rétegű talajba kerülhet. Nagyon fontos azonban, hogy csak a földdé érett komposztba ültessük a fákat! (A nem teljesen érett komposzt ugyanis még fertőző anyagokat is tartalmazhat, másrészt a bomlás során a környező talajból nitrogént és foszfort von el, ami a beültetett növényeknél tápanyaghiányt okozhat.) Fiatal gyümölcsfák, cserjék telepítésekor arra is ügyeljünk, hogy a leváltott fák, cserjék helyére ne azonos fajtacsoportba tartozó növényeket ültessünk. A bogyósok (málna, szeder, ribizli, köszméte), a csonthéjasok (cseresznye, meggy, szilva, kajszi, őszibarack) és az almafélék (alma, körte, birs, berkenye) nagyjából azonos tápanyagokat vonnak ki a talajból, kártevőik is azonosak. Kedvezőbb a leváltott fák és cserjék után más fajtacsoportba tartozó csemetéket telepíteni.
Kovács Jánosné, Tápiószele
A tulipánfa és a liliomfa nevét gyakran összekeverik. A kora tavasszal (több fajtánál még lombfakadás előtt) nyíló, fehér, rózsaszín, sötétlila különböző árnyalataiban a tulipánhoz hasonló nagy virágokat hozó fák a liliomfák vagy magnóliák. A tulipánfa (Liriodendron tulipifera) virága zöldessárga, kevésbé mutatós. Ennek a fajtának az értékét a fák sudár növekedése, laza lombja és lant formájú, érdekes levelei adják. A tulipánfa lombja ősszel a fán aranysárgára színeződik, lehullva általában bronzszínű, egyes években égővörös lesz. Ez a pazar látvány egy üde zöld gyepen, mögötte az őszi ég kékjével, talán meg is haladja a magnóliák virágzásának tavaszi pompáját.
Tankó Tibor, drótposta
A nemes bodza termeltetésével, értékesítésével, a termesztők összefogásával és szakmai irányításával a Botész foglalkozik. Jelenleg, az értékesítési gondok miatt a taglétszám bővítését szünetelteti, de szakmai útmutatást, illetve szakirodalmat kaphat, ha a www.botesz.hu elektronikus címen megkeresi a szervezetet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu