Dámák nyeregben

Felcsendül a palotás a lovardában, elegáns mozgású lovak vonulnak be az örökszép dallamokra. Királykék és türkizkék összeállítású, magyaros, aranyozott keresztzsinóros díszítésű hosszú ruhában és kalapban ülnek a nyeregben a lányok. A Monarchia korába repít vissza a látvány; mintha csak Sissi királyné és udvarhölgyei elevenednének meg a tápiószentmártoni Kincsem Lovaspark fedett lovardájában.

Házunk tájaJurányi Anna2005. 10. 28. péntek2005. 10. 28.
Dámák nyeregben

Az Erzsébet Királyné Dámalovas Egyesületet két fiatal hölgy, Lovró Bernadett és Veres Krisztina alapította azzal a céllal, hogy visszahozzák ezt a régi, elfeledett lovaglási stílust. S hol is lehetne dámalovasképző bázisuk, ha nem a Monarchia nevet viselő lovasközpontban, Gödöllőn. Itt indították az első tanfolyamot, amelynek zárásaként megtarthatták az első dámalovas-avató ünnepséget. Mi minden kell ahhoz, hogy az ízig-vérig mai lányok igazi dámákká váljanak?
- Valójában romantikus lelkületű lány vagyok - vallja magáról az egyesület egyik alapítója, Lovró Bernadett. - A Sissi-filmek hatására szerettem bele a korba és a dámalovaglásba, a szép, elegáns ruhákba. Először hobbilovas voltam, két éve kerültem kapcsolatba a dámalovaglással.
- Nehéz volt átülni az angolnyeregből a dámanyeregbe?
- Bizony, kemény volt a váltás; több hónapos edzés, kitartás és akaraterő kellett hozzá a lovamnak is, nekem is. De amint megszoktuk, hogy a férfias lovaglás helyett féloldalasan, nőiesen üljünk a nyeregben, más lett a tartásunk, a viselkedésünk, sőt a személyiségünk is. A lóval való kapcsolat emberibbé tesz, a dámalovaglás pedig nőiessé varázsol. A mai verseny- és teljesítménycentrikus világban, amikor a nőknek is keményen, férfiasan kell küzdeniük érdekeikért, nem könnyű nőies nőnek lenni, hölgyként viselkedni. Arra szeretnénk megtanítani a lányokat, hogy ne csak a dámanyeregben, hanem minden élethelyzetben próbáljanak, bármilyen furcsán hangzik, "úrinők" maradni: kellő tartással, méltósággal, finom eleganciával.
{p}
Az egyik aranyszőke ifjú dáma, Mikó Bernadett két zenés karusszel között kipirult arccal mesél a kezdetekről:
- Nyolcéves korom óta lovagolok. Tavaly egy lovasújságban olvastam az Erzsébet Királyné Dámalovas Egyesületről. Elmentem a Monarchia Lovasközpontba, és nagyon megtetszett ez a stílus. Nehéz volt megszokni a dámanyerget, de ma már sokkal kényelmesebben ülök így a lovon. A tanfolyam vezetőedzője, a kiváló díjlovas Berényi Krisztián Dallos Gyula tanítványa volt. A lovaglóedzések mellett szakemberektől tanultunk egyebek között etikettet, mozgás- és viselkedéskultúrát, sminkelést és a színészmesterség alapjait. Nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is azonosultunk ezzel a dámás világgal: például nálunk nincs csúnya beszéd, harsányság, cigarettázás, kihívó magatartás, csak példamutató, nőies viselkedés.
- A dámalovaglás eleganciát, harmóniát, nőiességet jelent - veszi át a szót Veres Krisztina, az egyesület másik alapító tagja, kecsesen leszállva a dámanyeregből. - Azért kezdtem el, mert volt egy barátnőm, akivel megálmodtuk ezt a lovaglást. Meg egy kicsit bizonyítani akartam. Nyolcéves koromban ugyanis a testvéremék nem vittek magukkal egy lovastáborba, és ettől én fanatikus lovassá váltam. Az életemben ez jelenti a mindent: az álmaimat, a szabadságot, a kitartást és az erőt. Kitűnő a csapatunk, óriási élmény a dámalovaglás.
A látványos bemutatón többféle stílusban és kosztümben adtak számot felkészültségükről az ifjú hölgyek: a magyaros palotás mellett spanyol (flamenco) és angol elegancia is szerepelt a repertoárban. Mindezek elismeréseként hivatalosan is dámalovassá avatták őket. Egyelőre tízen vannak a két alapítóval, Bernadettel és Krisztivel együtt. Felléptek már a budai várban, a fóti Károlyi-kastélyban és a szarvasi lovas-világtalálkozón, mindenütt óriási sikerrel. Természetesen a dámalovaglás nem olcsó mulatság: drága a ló, a lótartás, a tanfolyam, a korhű ruhák, a szállítás. Ezért az ifjú dámák szülei is aktív résztvevői, szervezői a rendezvényeknek. A lószeretet szinte mindegyiküknél családi hagyomány.
- Régen az igazi dámák nemcsak lovagoltak, hanem sokféle nemes, példamutató tevékenységet folytattak - jegyzi meg Lovró Bernadett. - Jellemző volt rájuk a jótékonykodás, adománygyűjtő fellépéseket szerveztek a rászorulók megsegítésére. Mi ebben is követjük elődeinket, a tápiószentmártoni ünnepség teljes bevételét a fóti Gyermekváros lakóinak ajánlottuk fel. A fóti kastélyban pedig, ahol királyok, hercegek, grófok leszármazottai előtt mutathattuk be műsorunkat, az erdélyi árvízkárosultak megsegítésére gyűjtöttünk adományokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek