Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Aki eljut Orfűre, azt visszahúzza a szíve, mert varázsa - ahogy mifelénk mondják: atmoszférája - van a falunak. Van, aki azt mondja, a Mecsek gyöngyszeme ez a település. Nyíló virágot látunk mindenfelé: virág a parkokban, az út szélén, a kertekben, a házak ablakában. És persze virág a vázában a turistaszálláson is. A Virágos Magyarországért pályázaton részt vevő falvak közül Orfű méltán nyerte el az első helyezést az idén.
Nem csoda, hogy a csendre, nyugalomra vágyó hazai és külföldi turisták szívesen utaznak több száz kilométert is, hogy a csupa zöld, békességet árasztó környezetben pihenhessék ki a benzingőzös hétköznapok minden nyűgét, sok baját. A megkapó környezet, a falut belengő virágillat a kárpótlás a hosszas zötykölődésért.
Nem a pályázat miatt gyúlt szalmaláng a virágosítási kedv, a helybeliek korábban is szépítgették környezetüket, óvták zöldterületeiket. Térdig érő gaznak, parlagfűnek nyoma sincs a vidéken, az önkormányzat kínosan ügyel rá, hogy évente legalább ötször-hatszor nyírják a füvet, gondozzák az útszéli, a parkbeli fákat, cserjéket. A falu hagyományosan benevez a Virágos Magyarországért, illetve a Kincses, virágos Baranyáért pályázatra. Füziné Kajdy Zita polgármester asszony nem rejti véka alá, hogy e mozgalmak hatására kezdték el társadalmi munkában a középületek környékének virágosítását, és idővel életformájuk része lett a növénytelepítés. Az intézmények közelében elhelyezett, tucatnál több virágtartóban nem is hervadoznak a növények, mivel az ott dolgozók és a lakosság odafigyelnek, rendszeresen gondozzák, öntözik mindet.
A Tiszta Magyarországért mozgalomban is már harmadik éve részt vesznek. A tavasszal és ősszel szervezett szemétgyűjtési akciókon a családok megszabadulhatnak a feleslegessé vált limlomtól. Még a bevezető utak mentén is összeszedik a hulladékot, így véletlenül sem találni mondjuk építési törmeléket, bokor alá rejtett műanyag zsákokat a közigazgatási határon belül vagy annak környékén. Nem kétséges, hogy a helybelieknek és az üdülőtulajdonosoknak természetes igénye a kulturált környezet. Ezért is fordítanak egyre nagyobb gondot leglátogatottabb területeik szépítésére. A település kertészeti terve alapján nem csupán sok évelő növényt, hanem rengeteg egynyári virágot ültettek idén is. Virágillatban úszik az egész falu.
A Virágos Magyarországért virágosítási, parkosítási és környezetszépítő versenyt először 1994-ben írta ki az Országos Idegenforgalmi Hivatal. Ma már minisztériumok, alapítványok és civil szervezetek is támogatják. Az elmúlt évtizedben mintegy kétezer virágos falu és város jelentkezett a versenyre. Idén 306 település nevezett be, Baranyából például 35, Borsod-Abaúj-Zemplénből 31, Somogyból 23 pályázat érkezett. A szakemberekből álló zsűri bírálata alapján a városok között Nagyatád, a falvak közül Orfű lett az első ebben az évben. Így e két település képviseli hazánkat az európai virágos városok és falvak jövő évi versenyén, ahol eddig már 15 hazai település mérette meg magát. Bemutatkozott a két tavalyi győztes, Ruzsa és Makó. Makó ezüstérmet kapott, és emellett elnyerte a Nemzetközi Virágtermesztők Szövetségének különdíját is. A Virágos Magyarországért verseny szervezőbizottsága Arany Rózsa Díjjal jutalmazta Egert, Debrecent, Pécset és Tiszaújvárost, a Belügyminisztérium fődíját Gyula és Kunbaja kapta. A Magyar Turizmus Rt. választottja Vác és Sátoraljaújhely, a Magyar Turisztikai Hivatal pedig Szegedet tartotta turisztikai szempontból a legvonzóbb virágos városnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu