Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A régi öregek is tudták, hogy a zöldség leginkább jól szellőztethető, hűvös pincében, homok között vészeli át a telet. A homokba vermelt sárgarépa akár májusig is kitart, ha szedés után nyitott, esőtől védett helyen, szétterítve hagyjuk szikkadni.
Ha nagyobb mennyiségű krumplit szeretnénk átteleltetni, gondoskodjunk jól átszellőző faládáról - nyolcvan centinél magasabb rétegben ne rakjuk meg -, hiszen zsákban vagy zárt rekeszben gyorsan rothadni kezdene. Régebben oltatlan mésszel - ez magába szívja a nedvességet is - szórták fel a tárolótér padozatát, és mésszel töltött ládát állítottak a pince sarkába, hogy elejét vegyék a fertőzésnek.
Nem ajánlatos egy helyen tartani a zöldséget és a gyümölcsöt, mert könnyen átveszik egymás ízét, illatát. A burgonya és az alma együtt tárolásakor érhet bennünket a legnagyobb meglepetés, mert nem csupán ízváltozással számolhatunk: az alma utóérésekor keletkező etiléngáz elősegíti a gumók rügyeinek működését, és a krumpli erőteljesen csírázni kezd. Ha a tárolásra kiszemelt tér levegője túlságosan száraz, a termény hamar elveszíti nedvességtartalmát. Ennek megelőzésére a helyiség több pontján elhelyezett, rendszeresen nedvesített téglákkal javíthatunk a légtér páratartalmán. Ha túlságosan nedves a helyiség, gyorsan megpenészedik és elrothad a termény. Mivel a só nedvességet von el a környezetből, ajánlatos sóval töltött, lapos tálkákat elhelyezni a tároló több pontján. Az átnedvesedett sót rendszeresen cseréljük szárazra: meleg helyiségben hamar ki lehet szárítani, és ismét felhasználhatjuk.
Ha nincs lehetőségünk vermelésre és pincénk sincs, akkor az erkélyen vagy a hétvégi ház védett teraszán is tárolhatunk néhány hónapig. Erre a célra legalkalmasabb egy nagyobbfajta, körülbelül ötven kilogramm befogadóképességű faláda, amelyet kibélelünk vastag műanyag fóliával, majd az aljára tiszta folyami homokot hintünk 10-15 centiméter magasságban, és erre helyezzük az első sor zöldséget. Valamennyi zöldségsort fedjünk le ismét homokkal két centiméter vastagságban, a tetejére legalább nyolc-tíz centiméteres fedőréteg kerüljön. A homok szigetel és véd az esetleges fertőzés terjedése ellen. Többféle zöldséget és céklát is rakhatunk a ládába. Ha fagyni kezd, borítsuk le a ládát hullámpapírral, ami jól szigetel. Amint - 5 Celsius-fok alá esik a hőmérő higanyszála, fedjük le a tárolót olyan hungarocell borítóval, amely a láda tetejét és a négy oldalát is eltakarja. Így akár - 15 Celsius-fokot is átvészel a zöldség.
Hűvös, földszinti, jő szellőző kamrában, garázsban nem csupán téli alma, körte, hanem vastag héjú, egészséges csemegeszőlő is eltartható három-négy hónapig. Ez utóbbit alacsony rekeszekbe, egy rétegben, bükkfa fűrészporra - ez megakadályozza a romlást okozó fertőzések, például a szürkepenész terjedését - szokás rakni, de rudakra is aggatható. Ha fonnyadni, ráncosodni kezd a gyümölcs, mert nagyon száraz a helyiség, ajánlatos vizet párologtatni: tálakba töltött víz, esetleg a padlózat locsolása növeli a páratartalmat. A házilagos tárolásnál azonban számolnunk kell vele, hogy a kényesebb gyümölcsök így nem tarthatók el olyan sokáig, mint a hűtőházakban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu