Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kikelt már a kertekben a körömvirág. Azok a magvak csíráznak korán, amelyek ősszel elszóródtak, és nem ártott meg nekik a legkeményebb fagy sem. Így, aki egyszer elveti vagy palántáját elülteti, annak többé nincs gondja a szaporításával. Időnként annyi apró növény kel ki, hogy irtani, ritkítani kell, mint a gyomot.
De azért óvatosan bánjunk ezzel a szép virággal, hiszen nagyon dekoratív, ráadásul többféle betegséget gyógyít. Általában bőrpuhító, sebgyógyító kenőcsök alapanyagaként ismerik. A Földközi-tenger vidékén és Ázsia nyugati részén őshonos növénynek már a XII. században helyet adtak a kertekben. A körömvirág a fészkesek családjába tartozik, egyéves és lágyszárú. Élénk narancssárga színű virágai május végétől egészen az első fagyokig nyílnak. Minél tömöttebb a virág, annál értékesebb gyógyászati célokra.
Meleg, napsütötte helyen érzi jól magát. Talajban nem válogatós, jól tűri a szárazságot, tehát igénytelen. Egyedül a mély fekvésű, párás helyeken nem virágzik szépen, ott a lisztharmat is megtámadhatja. Csoportosan, esetleg más, sárga színű dísznövényekkel társítva szokták ültetni, szegélynövényként is elterjedt.
A teljesen kinyílt virágokat június elejétől folyamatosan szedhetjük, száraz, napsütéses időben. A szirmokat válasszuk le, és napon szárítsuk meg. Főzete vértisztító hatású, nagy segítséget nyújt például fertőzéses sárgaság esetén. Javítja a vérkeringést, gyógyítja a gyomor és a bél betegségeit, a fekélyeket, enyhíti a gyomorgörcsöket, és vastagbélgyulladásra is ajánlják. Borogatásként elősegíti a sebek, a fekélyek, a kelések, az égési és fagyási sérülések gyógyulását. Napjainkban kutatják a körömvirág rákgyógyító hatását is.
A szirmok sárga festékanyaga a sáfrányszeklicéhez hasonlóan levesek, mártások színezésére alkalmas. Virága nyersen is ehető, ezért hidegtálak díszítésére is megfelel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu