Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem kímélte az időjárás a múlt hétvégi öttömösi spárgafesztivált. A ritkaságszámba menő növény a Szeged közeli kis község fő terméke, javarészt Nyugatra szállítják.
Zuhogó esőben keresgélem a spárgatermesztők szakmai előadását Öttömös főutcáján, a művelődési házban igazítanak útba. Az első nap csak a spárgatermesztőké, a második lenne a népünnepély, amelyre az időjárás-jelentés szerint nagyjából keresztet vethetünk. A közösségi házban vagy húsz-harmincan ücsörgünk ázottan. Az asztalon valami rántott bütyök: spárgafasírt, kóstolóba.
Ez az évelő növény egy ideje a homokos földek kevés jövedelmező termékének egyikeként futott be jelentős karriert. A magoncokat cirka nyolcvan centiméter mély árokba kell elültetni, és ahogy nőnek, az árkot fokozatosan fel kell tölteni, majd - a fehér spárga esetén - az egészre egy harminccentis bakhátat rakni. A növény hajtásai kerülnek az asztalra, fehér színű, másfél-két centiméter átmérőjű, húsz centiméter hosszú rudacskák. Zöld spárga esetén nincsen bakhát, a hajtások nem a föld alatt, hanem a föld felszíne felett nőnek. Az ültetvények csak a második-harmadik évben kezdenek hasznot hozni. A régebbi fajták harminc évig is teremtek, az új, intenzív termelésre nemesítettek hat-nyolc évig húzzák ki.
A spárga sokáig azért volt nagy üzlet, mert Németországban és Ausztriában a nagybani piacokon is jó áron lehetett túladni rajta, míg hazánkban az emberek nagy része csak képen látott ilyet. Bevallom, a síp külsőre nem túl bizalomgerjesztő: igencsak diétás színe van; ellenben az íze tényleg nagyon jó. Csakhogy a külföldi piacokra kizárólag kiváló minőségű árut lehet szállítani, márpedig ez a kényes növény egy csomó butaságra hajlamos. Ha későn szedik, fás lesz a sípok belseje. Ha állni hagyják, megfonnyad. Ha a sípok nyílni kezdenek, az már megint nem tetszik a kényes vevőknek. A másik fő jellemzője, hogy szezonális zöldség, vagyis minél koraibb, annál jobb az ára (áprilisban nyolc-kilenc euróért is el lehet adni kilóját).
Fehér Béláné, a kecskeméti főiskola kertészeti karának tanára már 1972 óta foglalkozik spárgával. Itteni előadásában azt próbálta hangsúlyozni, mennyire fontos az új technológiák és fajták alkalmazása, illetve a termelők összefogása. Szép haszon ugyanis akkor van a spárgán, ha jó minőségű, és kellően korán terem. A bakhátak betakarásával elérhető nagyobb és korábbi termés lehet a választóvonal veszteség és tisztes haszon között. A harmadik fontos mozzanat az eredetigazolás megszerzése, ami szintén csak összefogással lehetséges.
Az értékesítés közös megszervezése láthatólag érzékeny pont Öttömösön. Ugyan senki nem vállalja névvel ezt a véleményét, de általános vélekedés, hogy a felvásárlók nagyon nyomottan tartják az árakat. Földi Zsolt három hektáron termel, és számításai szerint a termés átlagára nem éri el a kilónkénti háromszáz forintot. A másik gond: a nagy kézimunkaigény.
- Inkább megy mindenki segélyért, mint a spárgaföldre - mondja Bálint Mátyás, aki a szintén spárgaközpontnak számító Ruzsáról érkezett. Egy holdon gazdálkodik, kiegészítő tevékenységként, de ezzel is évi negyven-ötven nap kemény munkája van. Ezalatt éjjel-nappal ki se lát a bakhátak közül.
Fehér Béláné megkínál spárgafasírttal. Észrevétlenül eteti magát.
- Ugyanolyan intenzíven kéne szövetkezni, mint termelni, máshogy nem lehet boldogulni - véli a szakember. - És szükség lenne marketingre is, mert sok ember nem is tudja, hogy ez az étek milyen finom. Magának ízlik? Akkor írja meg!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu