Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szúnyoginvázió tapasztalható szerte az országban az árvíz, a belvíz és a csapadékos időjárás következtében. A szúnyogok a nyúltenyésztőknek is nagy gondot okoznak, mivel közrejátszanak a tipikusan "kistermelői" állat mixomatózisának terjesztésében. Legjobban úgy védekezhetünk e betegség ellen, hogy megelőző védőoltásban részesítjük az állatokat.
Az igen nagy gazdasági károkat okozó pasteurellosis (ejtsd: pasztörellózis) is leselkedik rájuk. Ez a légzőszerveket támadja meg. Okozója a Pasteurella multocida baktérium. Betegséget általában akkor okoz, ha az állat ellenálló képessége csökken. A kór kialakulásában közrejátszanak a háttérben munkálkodó más baktériumok, vírusok, gombák, paraziták, valamint a tartási hibák (zsúfoltság, nedves, hideg, huzatos istálló, szén-dioxidban és ammóniában dús, poros levegő). A betegséget elősegíthetik takarmányozási hiányosságok és a túlzott biológiai igénybevétel, például a sűrített ellés is.
Attól függően, hogy milyen erős a baktériumtörzs, hogy a kórokozó egymagában vagy más fertőzésekkel párosulva okoz betegséget, hogy milyen korú és ellenálló képességű az állomány, hogyan terjed a légutak nyálkahártyáin megtelepedő kórokozó a szervezetben, más-más tünetek adhatják a kórképet. A leggyakoribb az orrhurut, az orrgyulladás, a kötőhártyagyulladás, a tüdő-és mellhártya-gyulladás, a fülgyulladás (ferde fejtartás) és a bőr alatti tályog.
Belégzés útján a kisnyulak rendszerint már életük első napjaiban, heteiben megfertőződnek a kórokozóval anyjuktól vagy a szomszédos almokból. Ennek ellenére szopós korban a fertőzöttség mértéke még csekély, felmérések szerint nem haladja meg a tíz százalékot. Az életkor előrehaladtával növekszik, a három hónapos állományok fertőzöttségi arányszáma elérheti a nyolcvan százalékot is. A betegség jelentkezése és kimenetele is ennek megfelelően alakul: már a négy-öt hetes szopós nyulakban megjelenik, de tömeges elhullást csak a két-három hónapos süldő nyulakban okoz, felnőttkorban pedig csak szórványosan fordul elő.
Amennyiben a baktérium gyenge támadókészséggel rendelkezik és az állat ellenálló képessége is jó, a kórokozó a felső légutak nyálkahártyáin úgy is megtelepedhet, hogy nem okoz tüneteket. A betegség fenntartása és terjesztése szempontjából azonban ezek az egyedek éppoly veszélyesek, mint azok, amelyek már átestek a betegségen. Egészséges állományunkat akár egy vérfrissítésre szánt, baktériumhordozó bak nyúllal is megfertőzhetjük.
A betegséget megelőzhetjük, ha kizárjuk a tenyésztésből a hajlamosító tényezőket, és körültekintően választjuk ki a tenyészállatokat. Ha értékes és a betegségtől megóvott állományunkba idegen állatot hozunk, először különítsük el, és végeztessünk rajta vérvizsgálatot. A fertőzött egyedeket természetesen el kell távolítani. Az első tünetek megjelenése esetén (tüsszögés, savós orrfolyás, az orr dörzsölése) mihamarabb meg kell kezdeni a gyógykezelést, csakis az állatorvos javaslata alapján. Kerüljük a különféle házi kezeléseket!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu