Útlevél a szőrmóknak

Házunk tájaDr. Böő István2007. 05. 18. péntek2007. 05. 18.
Útlevél a szőrmóknak

Szép, karcsú külleme, aranyos, értelmes "pofija", a három alapszín (albínó, bézs, vadas) melletti számos színváltozata, mozgékonysága, játékossága, tanulékonysága, emberhez kötődése teszi alkalmassá arra, hogy ragadozó öröksége ellenére úgyszólván kifogástalan hobbiállat legyen.
Milyen állat legyen a család kedvence? Nem baj, ha büdös? - kérdezik sokan. Nos, a háziasított görény általában nem, de időszakosan lehet büdös: részint biológiai okok miatt, de többször a gazdi hibájából. Bőre verejtékmirigyeket nem tartalmaz, de faggyúmirigyei aktívak, ettől jellegzetes szaga van. Voltaképpen a jól fejlett, végbél körüli mirigy, a bűzmirigy is faggyúmirigy. Szagától sokan úgy próbálnak megszabadulni, hogy rendszeresen megfürdetik az állatot, s ezzel lemossák a faggyúréteget. Csakhogy minél gyakrabban teszik ezt, az állat annál aktívabban termeli a bőrét védő réteget, és annál erősebb szaga lesz. Jó tanács: 10-12 hetes kora előtt lehetőleg ne fürösszük a görényt. Ha ez mégis elkerülhetetlen (például a szőrzete erősen elszennyeződik), tiszta vízzel, görénysamponnal vagy hígított macskasamponnal mossuk le.
Párzási időszakban az ivarérett, legalább 7-8 hónapos hím erősen "jelöl", tehát fenekét a földhöz, a padlóhoz nyomja, és kellemetlen szagú váladékcsíkot húz. Ha ez számunkra elviselhetetlen vagy egyszerűen nem akarunk szaporítani, célszerű az állatot ebben a korban ivartalaníttatni. A kiegyensúlyozott, kézhez szokott állatok a bűzmirigy büdös váladékát inkább csak védekezésként, számukra szokatlan vagy stresszhelyzetekben ürítik. A gazdi hibájából eredő kellemetlen görényszag a csupán szeretetből adódó helytelen táplálás miatti bundazsírosodás következménye.
Alapvetően azt kell figyelembe vennünk, hogy ragadozó, húsevő állat, étrendjében tehát a húsoknak legalább 70-80 százalékos arányban kell szerepelniük. Ne adjunk neki nyers sertéshúst, sem pedig kizárólag száraz tápot vagy más fajoknak készült tápokat, konzerveket (kivéve a kismacskatápot), dugító hatású ételeket (kukoricát, babot, borsót, ananászt, naspolyát, hámozatlan zöldségeket), tejet (a görény laktózérzékeny), citrusféléket (gyomorfekélyt okozhatnak), tojásfehérjét és fűszeres ételmaradékot. Bármennyire is nehéz megállnunk, "nassolását" korlátozzuk!
Fontos, hogy influenzás ember görényt ne gondozzon, mert az emberi influenzavírusok megbetegíthetik; ez fordítva is igaz. A vadászgörényt a következő fertőző betegségek ellen célszerű védőoltásban részesíteni: szopornyica, leptospirózis, veszettség. Jó, ha a külső és belső élősködőkre irányuló vizsgálatokat, kezeléseket negyedévenként, de legalább félévente elvégeztetjük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek