Üzenjük

Farágó hernyók, seblezárás, sarkavírus

Házunk tájaVeszelszky Éva2007. 11. 09. péntek2007. 11. 09.
Üzenjük

Gebauer László, Orosháza
Idős gyümölcsfák törzsét és vastagabb vázágait gyakran támadják meg a farágó hernyók. Erre a kör alakú röpnyílások, valamint a belőlük kiszóródó fűrészporszerű rágcsálék és a kártevő ürüléke hívja fel a figyelmünket. Védekezéskor – amint olvasónk is tette – a törzsben fölfelé rágó kártevőket egy meghajlított dróttal lehetőség szerint kipiszkáljuk. Ezután a járatokba (kisebbeknél injekciós fecskendővel, nagyobbaknál permetező készülékkel) rovarölő szert fecskendezünk. A járatokat a tökéletesebb hatás eléréséhez ezután oltóviasszal vagy más sebzáró készítménnyel lezárjuk.
Másik kérdésére: a sebek lezárására a készen kapható, drága készítmények mellett nagyon jó hatású a valódi méhviasz: legjobb a sötét színű, propolisztartalmú, fertőtlenítő hatású. Felhasználható a képlékeny agyagpép is, főleg annak feljavított változata, amelyhez kevés marhatrágyát, kőport és zsurlófőzetet is kevernek. De az ólommentes olajfesték és az olvasztott paraffin is megfelelő. Fontos, hogy ezek az anyagok jól tapadjanak, a sebet a levegőtől és a nedvességtől tökéletesen elzárják, és védjék a kiszáradástól. A sebzárás megakadályozza a kártevők és kórokozók behatolását is. Ez megoldható a sebfelület közvetlen gombaölő szeres kezelésével, vagy ha a szert a sebzáró anyagba keverve hordják fel a sebekre.

Tóth Klára, Budakeszi
Tapasztalatok szerint a sarkavírussal szemben jó ellenállóságot mutatnak a Cacanska rana, a Monfort, a Ruth Gersetter, a Sermina és a Valjevka szilvafajták, a kajszik közül pedig a Ceglédi Bíbor és a Stark Early Orange.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek