Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rügyfakadásig metszhetjük a szőlőt, ezután már kárt tehetünk benne, mert munka közben leverjük a meggyöngült alapú, fakadó rügyeket. Éles metszőollóval fogjunk a munkához.
Kép: szőlő metszés kerti munka tavasz karos metsző 2008 02 24 Fotó: Kállai Márton
Nem olyan kényes a szőlő a metszési sebekre, mint sok gyümölcsfa, a roncsolt, nehezen gyógyuló sebfelületeken át könnyebben megfertőződhet. Legyen kéznél egy jó fűrész is, amivel a törzs vagy a kar visszavágását (ifjítását) végezzük.
Ha még nincs elég gyakorlatunk, és a vesszők kusza szövevényében nem látjuk meg a metszendő termőalapokat, akkor először vágjuk vissza legalább felükre a hosszúra nőtt vesszőket. Ezzel tisztul a kép, áttekinthetőbbé válik a föladat. Legelőször azt fontoljuk meg, kell-e ifjítani valamelyik tőkerészt vagy netán az egész tőkét. Magát a metszést mindig a letermett részek levágásával kezdjük. Ezt követően az így megtisztított termőalapon végezzük el a váltómetszést. Itt azonban bejön egy fontos szempont, nevezetesen a tőke erőnléti állapota, terhelhetősége. Egy átlagosan jó termőerőben lévő, középmagas kordonművelésű tőke például 30 világos rügyet „bír el”. Ezt a rügyszámot célszerű úgy elosztani, hogy négy darab 6 rügyes csapot hagyunk meg termőnek és hozzá három (esetleg négy) darab 2 rügyes csapot ugarnak. De választhatjuk azt a megoldást is, hogy öt darab 4 rügyes hosszúcsapot és hozzá szintén öt darab 2 rügyes ugarcsapot hagyunk. Lehetőleg annyi ugart hagyjunk meg a tőkén, amennyi a termőcsapok száma. Mindenekelőtt azonban a termőcsapokat válogassuk meg jól, hiszen ugarnak való vesszők még képződhetnek a nyár folyamán is az idősebb tőkerészekből. (Itt jegyezzük meg, hogy szőlőfajtáink többsége hosszúcsapos, 3-6 rügyes metszést igényel.) A tőke alulterhelése (vagyis ha kevesebb számú rügyet hagyunk meg, mint amennyit elbírna) és túlterhelése (ha többet, mint kellene) egyaránt kedvezőtlen a szőlő fejlődésére és a termésképzésre nézve.
Gyakran előfordul, hogy egy termőalapon a fölső, helyzetéből adódóan termőcsapnak való vessző fejletlen, gyenge, átmérője a 6 milliméternél is vékonyabb. Az ilyet vágjuk ki tőből, és az alatta álló (eredetileg ugarnak való) erős vesszőt metsszük termőcsapra. A jó erőben lévő tőkéken inkább kevesebb számú, de hosszabb (4-6 rügyes) termőcsapokat hagyjunk, ne pedig több rövidebbet, mert ez utóbbi esetben zsúfoltabb, nehezebben kezelhető lesz a lombozat.
A vesszőt mindig úgy metsszük le, hogy a meghagyott legfölső rügy fölött legalább 3 centiméteres csonk maradjon. Fontos, hogy ferde metszlapot vágjunk, de az ne a rügyek felé lejtsen, különben a könnyezéskor kifolyó nedv ráfolyhat a rügyekre, amitől azok elpusztulhatnak. Metszés alkalmával vizsgáljuk át a törzs és a karok kötéseit is, és legalább kétévente újítsuk meg. Ha elhanyagoljuk, a kötés mélyen bevághat a növénybe, akadályozva annak normális növekedését. A hosszú termővesszők (szálvesszők), illetve az új törzs vagy kar kinevelésére szolgáló vesszők kötözésére is most, még rügyfakadás előtt kerítsünk sort.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu