Fojtóska után arónia

Több mint száz fajt számlál a berkenye nemzetség, vannak köztük cserjék és fák egyaránt. A berkenye tudományos elnevezése (Sorbus) a sor nevű kelta szóból eredeztethető, aminek jelentése fanyar, utalva a termés ízére.

Házunk tájaValló László2008. 10. 10. péntek2008. 10. 10.
Fojtóska után arónia

A Kárpát-medencében honos, vadon is előforduló fajok közül a házi berkenye népi elnevezése (a fojtóska) szintén a gyümölcs fanyar ízére utal. E változatot valaha hazánkban is termesztették, de a második világháború óta már csak elvétve szaporítják, illetve ültetik. Mint a berkenyék általában, a házi berkenye is gazdag C-vitaminban, sárga színanyagokban (flavonoidokban), pektinben és csersavakban, melyek igen élénkítik az emésztést. A legnagyobbra növő faj, a barkóca berkenye termése szintén fogyasztható: naspolyára emlékeztető, igen kellemes ízű. Ez a szép és edzett változat a tölgyesek lakója, ősszel a lombja fénylő vörösre színeződik.
Formás koronájú, edzett fácska a kereklevelű berkenye, mutatós terméscsoportja sokáig a dísze marad. Őszi lombszíne különlegesen szép: kezdetben csak a legfölső levelek öltöznek barnáspirosba, majd ez a pirosság elborítja az egész koronát. Az egyik legértékesebb berkenyefélénk szintén a tölgyesekben él vadon. Kertben is mutatós, nem különösebben igényes (tűri a szárazságot), és a kártevőknek is jól ellenáll. Nem túlságosan szennyezett levegőjű környezetben utcafásításra is alkalmas. Miként a madárberkenye is, amely azonban a szennyezett levegő mellett a szárazságra is érzékeny. Hűvös hegyvidéki erdőkben él vadon, bogyói már augusztusban ragyogó piros színt öltenek, de csak rövid ideig díszítenek, mert megeszik a madarak. Kisebb kertek mutatós dísze a lisztes berkenye, kis fácska vagy bokorfa termetével. Levelei jellegzetesek: színoldaluk fénylő sötétzöld, fonákuk pedig fehéren molyhos. Szép piros termése október végéig marad a fán. Mély rétegű, tápdús talajon és napos fekvésben díszlik szépen. A fekete gyümölcsű berkenye (vagy arónia) az utóbbi idők fölfedezettje. Őshazája Észak-Amerika hűvös klímája. Európa északi államaiban nagyobb felületen termesztik, nálunk is megél. A két méterre megnövő bokor idővel szélesedik, terebélyessé válik. Fekete termésének héja különösen gazdag festékanyagokban. Antocianin-, flavonoid- és C-vitamin-tartalma például háromszorosa a fekete ribiszkéének. És ez teszi igazán értékessé, hiszen anyagai erősítik az immunrendszert és hatásosak a szervezet rák elleni védelmében is. Kellemes, a fekete áfonyára emlékeztető ízű dzsem, illetve ivólé készíthető belőle.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek