Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jó magasugró, igazi szabadulóművész. Feltűnően hatalmas farka van, és szereti a macskatápot. Ő az utóbbi évek egyik legdivatosabb terráriumi kisemlőse, az egyiptomi tüskés farkú egér.
Onnan kapta a nevét, hogy farkán és hátán a sünéhez hasonló tüskéket visel, és a tudomány számára először a piramisok földjén jegyezték föl. Valójában azonban Észak-Afrika más területein éppúgy előfordul, mint a Közel-Keleten. Félsivatagos, sivatagos területeken szinte mindenütt megtalálható a házak környékén és a mezőkön. Kedveli az alacsonyabban fekvő területeket, nem kívánkozik a magas hegyekbe. A legtöbb egérrel ellentétben nem ás járatokat, hanem különféle sziklarepedésekben tanyázik, de ha teheti, szívesebben elűz járataiból más rágcsálókat, ahova aztán be is költözik.
Ezeknek a 7-15 centiméter testhosszúságú állatoknak 5-10 centiméteres a farkuk, és a kifejlett egyedek 4-7 dekásak, tehát lényegesen testesebbek, mint a házi egerek. Rendkívül jó ugrók: álló helyükből akár egy méternél is magasabbra fölszökkennek, és akár egy szűk, 1 négyzetcentiméter átmérőjű nyíláson is átpréselik magukat. Igazi szabadulóművészek, melyek befogása nagy kihívást jelent. Ha véletlenül a szökevényt a farkánál fogjuk meg, a gyíkhoz hasonlóan jobb esetben csak egy kisebb bőrdarabot, de akár a farok egy jelentős részét is elveszti. Tápláléka lényegében ugyanaz, mint a házi egéré, csak több állati fehérjét igényel, ezért rendszeresen kell neki macska- vagy kutyatápot is adni.
Nem agresszív, és mivel csoportban érzi jól magát, magányosan semmiképpen ne tartsuk. Legjobb, ha két fiatal hímet és két fiatal nőstényt szerzünk be, ügyelve arra, hogy az ellenkező neműek ne legyenek rokonságban. Egy ilyen csoportnak egy 60 × 80 centiméter alapterületű terráriumot biztosítsunk, melynek magassága legalább nyolcvan centiméter legyen, de lehet ennél magasabb is, ugyanis fára mászni szintén nagyon szeretnek, tehát néhány ágat célszerű betenni. Fontos, hogy jól szellőző terráriumuk teteje megfelelően záródjon, nehogy egérhajsza színesítse életünket.
Ivarérettségüket három hónapos korukban érik el. A nőstények hat-hét heti vemhesség után 2-4, teljesen fejlett, szőrös, de még lágy tüskével felvértezett, általában nyitott szemű egyedet hoznak világra, melyeket egy hónapig szoptatnak. Szerencsés esetben akár három évig is élvezhetjük ezeket az örökmozgó, szagtalan, kedves, könnyen szelídülő állatokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu