Támad a lisztharmat

Mivel az április száraz és meleg volt, az ország nagy részén szomjaznak a növények. Ahol csak lehet, öntözni kell, reménykedve az aranyat érő májusi eső eljövetelében. Ugyanakkor egyre többször kell elővenni a permetezőgépet, hiszen a főbb betegségek, kártevők máris támadásba lendültek.

Házunk tája2009. 05. 07. csütörtök2009. 05. 07.
Támad a lisztharmat

Almafáinkat a varasodás ellen kell megvédeni, bár csapadék hiányában járványról még nem beszélhetünk, tudtuk meg Forrai Ákostól, a Syngenta szakértőjétől. Ugyanakkor a hajnali páralecsapódások miatt nedvesek lesznek a levelek, ami elegendő a fertőzéshez. Mivel az éjszakák még hűvösek, olyan készítményeket kell választani, amelyek alacsony hőmérsékleten is hatnak, ilyen például a Chorus 50 WG. Vannak viszont olyan felszívódó készítmények is, amelyek már a kialakult fertőzéseket is képesek megállítani (például a Score 250 EC). Az idén korábban jelentkezett az almafalisztharmat is, ugyanis a száraz időjárás kedvező körülményeket teremtett a kórokozónak. Nagyon fontos idejében eltávolítani a fertőzött hajtásokat, és felszívódó szerekkel, például Topas 100 EC-vel permetezni az almafákat. Szerencsére a tűzelhalás eddig még nem okozott tüneteket, viszont megelőző jelleggel érdemes réz-hidroxid és egy könnyű olaj keverékével védekezni ellene. Az almásokat mostanában a nagy számban rajzó és hamarosan tojást rakó molykártevők fenyegetik leginkább. Jelenlétüket feromoncsapdákkal követhetjük nyomon, és hatékony védelmet nyújt ellenük például az agrár-környezetgazdálkodási programban is felhasználható Insegar vagy az Actara.
A szilvafáknál gondot okoznak a szilvadarazsak, a Judo tarthatja őket távol. A levéllyukacsosodást okozó gombák ellen pedig jó például a Thiovit Jet és a Topas 100 EC kombinációja. Máris rajzik a meggy és a cseresznye „kukacosságát” okozó cseresznyelégy, jelenlétüket a lombkorona déli oldalára helyezett sárga ragacslappal követhetjük nyomon. Védekezésre ellenük használhatjuk az Actarát, amely a bőrszövet alatt is képes elpusztítani a nyüveket.
A meleg időjárás hatására sokkal fejlettebbek a szőlők, mint más években ilyenkor. Viszont a lisztharmatfertőzés is a szokottnál jóval hamarabb alakult ki. Szakemberek szerint emiatt komolyabban kell venni a védekezést, már a rügyfakadás után permetezni kell például Thiovit Jettel, majd jöhet a felszívódó Topas 100 EC. A szőlőmolyok első nemzedékének rajzása is igen intenzív, ezért a gombaölő szeres kezelésekkel együtt ellenük is szükséges permetezni, mondjuk Karate Zeonnal, majd Lufoxszal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek