Nyílik a konkoly

Egykor a gabonaföldek veszedelmes gyomnövénye volt ez a karcsú, bíborpiros virágú, bibliai növény, amely mára annyira megritkult, hogy hazánkban védetté vált. Évezredeken át virult Európa és Ázsia útszélein, gabonaföldjein, de napjainkra szerte a világon megfogyatkozott.

Hírek, információkValló László2009. 05. 27. szerda2009. 05. 27.
Nyílik a konkoly

Amíg az emberek aludtak, eljött az ellenség, konkolyt vetett a búza közé és elment – így szól a bibliai példabeszéd. A következmény – jól tudták ezt az ókori népek – igen veszedelmes volt. A sütés-főzés során ugyanis nem bomlottak le a magvak a rendkívül mérgező hatóanyagai, melyekből ha csak 3-5 grammnyi került is a lisztbe, már fejfájás, görcs, keringési zavar, súlyosabb esetben fulladásos halál következhetett be. De bajt okozott akkor is, ha a takarmánygabona fertőződött meg vele; főként a baromfira és a sertésre jelentett veszélyt.

A konkoly felálló szárú, egyéves növény, gyakran villásan elágazik. Bíborszínű virágai magánosan nyílnak a hosszú kocsányokon. Termése hosszúkás, körte alakú tok, benne sok-sok apró, mérgező maggal. Napjainkra a rendszeres vetőmagtisztítás, valamint az ellene irányuló vegyszeres kezelések következtében mindenütt megritkult, egyes vidékekről szinte már el is tűnt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek