Oszter Alexandra sérültekkel lovagol

Egyiküknek mindkét lába lebénult gyermekkorában, a másikukat teherautó ütötte el és mankóval járnak. Most mindketten részt vesznek azon a túralovagláson, amely Keszthelytől Budapestig tart. Az épek és mozgássérültek lovascsapatához Oszter Alexandra is csatlakozott.

Hírek, információkCsontos Tibor2009. 05. 22. péntek2009. 05. 22.
Oszter Alexandra sérültekkel lovagol

A világ első s mindmáig egyetlen, mozgássérültekből és épekből álló túracsapata tart Keszthelyről Veszprémen és Székesfehérváron át Budapest felé, hogy háromszázötven kilométeres lovaglás után megérkezzenek a Nemzeti Vágta helyszínére. A VELO-túra elnevezés a Velünk Lovagol ép és sérült jelszóból született, és május 20-án indult a balatoni városból.

– Szó sincs feltűnési viszketegségről, inkább örömlovaglásról – mondja Tihanyi Endre, a VELO Alapítvány marketingvezetője. – Szeretnénk megmutatni, hogy ha ép és sérült képes együttműködni egy ilyen jellegű túrán, akkor az élet más területein is létrejöhetne ugyanez a közösség. Ezt szolgálja majd, hogy az útba eső városokban épeket és sorstársakat is gyógylovagoltatunk, kedvet csinálunk ehhez a sporthoz, és felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mozgássérültek is teljes értékű emberek, akikben erős a vágy annak megmutatására, hogy képesek az önállóságra. Vannak persze korlátaik, de ezek ne legyenek nagyobbak a természettől kapott sajnálatos korlátaiknál.

Tihanyi Endre hozzáteszi: az épeknek is nagyon kemény sportteljesítmény egy ilyen túra, hát még a mozgássérülteknek. Ezért biztonsági okokból csak nagyon jó lovasok lehettek a csapat tagjai. Van köztük olyan, akinek mindkét lába megbénult két éves korában és most mankóval jár, egy másik lovas korábban motorversenyző volt, éppen egy kismotoron ült, amikor egy tanuló teherautó sofőr elütötte, azóta műlába van.

A túralovaglások napi ajánlott távja negyven-ötven kilométer, de ez a csapat csökkentett távval dolgozik. És persze, szó sincs arról, hogy végig aszfalton haladnak, ez életveszélyes is lenne, de a lovaknak sem tenne jót. Útközben lovardákban, panziókban kapnak éjjeli szállást, az első éjszakát például az egyik csapattársuk nyaralójában töltötték. Sokan segítik őket, a szállásért többnyire nem kérnek pénzt, a panziósok is értékelik a vállalkozás különlegességét.

A csapat tagja Oszter Alexandra színművésznő is, aki végiglovagolja a tíz napot. A lovasedzője révén találkozott a terápiás lovaglással.

– Elbűvölt a gyógylovaglás terápiás hatása – meséli Oszter Alexandra. – Terepen is láttam, hogyan lovagolnak önállóan a sérült emberek, és a fejembe vettem, hogy valamilyen formában segítek nekik és népszerűsítem a gyógyító lovaglást. Azt hiszem, a sérültek hétköznapi hősök, teljes értékű emberek, sőt szívósabbak, fegyelmezettebbek, hogy elfogadják őket ép társaik. És nagyon megdolgoznak ezért az elismerésért.

A színésznő elárulja, hogy a Berci nevű magyar félvéren lovagol, jól bírja a túrát. Igaz, minden városi szakasz megviseli őket: az útfelfestéeks, a lámpák, az autók zaja, a világítás, a zene, a tömeg, olyankor fokozottan kell rá figyelni. A kérdésre pedig, hogy a lovak kedvelője lévén felpattanna-e egyszer Overdose hátára, azt mondja: mindenképpen, hiszen ki ne akarna megismerni egy ilyen fantasztikus lovat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek