Szabad-e a szabadban gulyást főzni?

Lehet, hogy vége a töltött káposzta, halászlé és rétes fesztiváloknak! Ettől kezdve bográcsgulyás nélkül zajlanak majd a falunapok. A Hivatal a szabadtéren készült ételek megsemmisítésére készül. Nem véletlen, hogy felhördültek a hevesi települések önkormányzatai.

Hírek, információkCsontos Tibor2009. 05. 20. szerda2009. 05. 20.
Szabad-e a szabadban gulyást főzni?

Fejüket vakargatják a Heves megyei települések polgármesterei. Levelet kaptak az egri Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivataltól, miszerint ezentúl szakhatósági állásfoglalás és engedély kell a majálisokhoz, főzőversenyekhez, szabadtéri gasztrofesztiválokhoz, s ezek szerint még az ételekhez kapcsolódó Guinness-rekordokat döntő főzésekhez-sütésekhez is. A levélben az is szerepel, hogy különböző hazai és uniós előírásokat kell figyelembe venni a falunapokon a szabad ég alatt főzött gulyás elkészítéséhez, kóstoltatásához is. A szabályok szerint ugyanis "Üzleten kívüli kereskedés útján élelmiszer nem forgalmazható. Élelmiszert csak üzlettel rendelkező kereskedő értékesíthet. Élelmiszer alkalmi árusításához szakigazgatási hivatal engedélye szükséges. A forgalmazásba az ilyen eseményeken szokásos kóstoltatás is beletartozik. Az engedély nélkül végzett élelmiszer-vállalkozási tevékenység, élelmiszerlánc felügyeleti bírsággal sújtható. Az így előállított és forgalmazott élelmiszer megsemmisítését el kell rendelni."

Áll a szabadtéri gasztrobál
A gasztronómiai fesztiválokat, falunapokat rendező települések féltik a településük jó hírét, tartanak a turisták elmaradásától. Márpedig a belföldi turizmus térképén egyre több a főzőverseny és főzőfesztivál, mi több, ezek mindenütt a legnépszerűbb rendezvények közé tartoznak. Gondoljunk csak az új keletű sátoraljaújhelyi vadétel főző versenyre, a hagyományos szolnoki gulyásfesztiválra, melyen hat-nyolcszáz bográcsban rotyog a gulyáslé, a bajai halászléfőző versenyre, ahol már ezer fölött van a jelentkező csapatok száma, a napkori böllérversenyre, a pogácsa-, rétes- és lekvárfesztiválokra és még nyújthatnánk a felsorolást, mint a rétestésztát.

A szakhatósági állásfoglalás szerint az ilyen alkalmakra egy étteremnek kellene kitelepülnie és vállalnia a felelősséget az ott készült ételek élelmiszer-biztonságáért - mondván, hogy más élelmiszer-biztonsági előírásokat, konyhai környezetet, feltételeket követel, ha több száz embernek főznek, mint amikor az otthoni kertben gyújtanak a bogrács alá.

A háztartási méretekben zajló ételkészítésnek nincs akkora élelmiszer-biztonsági kockázata, mint a tömegrendezvényeken készülő ételeknek. Nem számít, hogy a főzőversenyeken a legjobb, a legfrissebb nyersanyagokból dolgoznak, hiszen mindenki nyerni szeretne és a szakértő zsűrit sem lehet megtéveszteni. Az ételhez kapcsolható Guinness-rekord kísérleteket mesterszakácsok irányítják, s ki hallott már arról, hogy gasztrofesztiválokon tömeges ételmérgezés történt volna?

Mihez kellhet még engedély?
A számtalan szabadtéri ételrendezvényen főző és zsűriző Benke László mesterszakács (a képen középen!) szerint hivatali túlbuzgóságot mutat az idézett körlevél:

- Biztos vagyok benne, hogy kicsit túllihegik ezt az egészet, Ausztriában, Németországban, Svájcban nincs ilyen - mondja Benke László. - Természetes, hogy be kell tartani a higiéniai, élelmiszer-biztonsági előírásokat. Ezek után már az otthoni kerti bográcsgulyás elkészítéséhez is engedélyt kell kérni? Valahányszor a nagyszabású rendezvényeken szabadban főztünk, mindig betartottuk az előírásokat, akár négyezer liternyi babgulyásról volt szó, másfél tonna marhahúsból főzött pörköltről, vagy a világ legnagyobb rántottájáról, amit Siófokon sütöttünk tavaly tízezer tojásból. Mindenkinek saját érdeke, hogy óvja a vendégei egészségét és jó minőségű ételt tálaljon. Egyébként nekem még sosem volt gyomorrontásom az ilyen körülmények között készült ételek kóstolásától.

Egyszer volt hascsikarás
A töltött káposzta fesztiválról is elhíresült Ivád polgármestere legyintett a körlevélre. A Magyar Rádió Napközben című műsorában közölte: őt nem érdekli az egész, továbbra is a helyi asszonyok főzik majd a töltött káposztát. A hivatal menjen nyugodtan ellenőrizni, ők nem kérnek semmiféle előzetes szakhatósági engedélyt, miként korábban sem. Ivádon eddig egyetlen ember lett rosszul a töltött káposztától - amint erről a falu honlapja tudósít. A térség országgyűlési képviselőjének egyszer az az asszony tálalta fel a helyi specialitást, akinek éppen a háza előtt fogyott el az újonnan épített járda, amit a honatya intézett. Bosszúból jól meglocsolta ecettel a neki szánt káposztát, aminek elfogyasztás után a képviselő úr csettintett: ízlett neki, csak egy kicsit sok volt benne az ecet. Kevéssel később már a nyilvános vécét kereste. Mondták neki: az sajnos nincs, mert a nyilvános vécé építésére beküldött pályázatukat éppenséggel ő utasította el...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek