Tengernyi szemét

Évente legalább hatmillió tonna le nem bomló szilárd hulladék kerül a tengerekbe és az óceánokba, tengeri madarak meg teknősök százezreinek okozva szenvedést és halált – áll az ENSZ legújabb jelentésében.

Hírek, információkValló László2009. 06. 28. vasárnap2009. 06. 28.

Kép: A girl stands on garbage while residents spend a day on the beach next to the main port in Haina February 28, 2009. Researchers will fan out across more than 80 developing countries beginning this month to hunt out and assess many of the world's dirtiest industrial waste sites. The New York-based nonprofit Blacksmith Institute recently led a $200,000 clean up of a battery site in Haina in the Dominican Republic, in which much of the underlying soil was 35 percent lead, a pollutant that leads to severe learning disabilities in children. REUTERS/Eduardo Munoz (DOMINICAN REPUBLIC), Fotó: © Eduardo Munoz / Reuters

A girl stands on garbage while residents spend a day on the beach next to the main port in Haina
A girl stands on garbage while residents spend a day on the beach next to the main port in Haina February 28, 2009. Researchers will fan out across more than 80 developing countries beginning this month to hunt out and assess many of the world's dirtiest industrial waste sites. The New York-based nonprofit Blacksmith Institute recently led a $200,000 clean up of a battery site in Haina in the Dominican Republic, in which much of the underlying soil was 35 percent lead, a pollutant that leads to severe learning disabilities in children. REUTERS/Eduardo Munoz (DOMINICAN REPUBLIC)
Fotó: © Eduardo Munoz / Reuters

De mitől is ilyen szemetes az óceán? Például attól, hogy a tengerjáró hajók egyszerűen a vízbe eresztik az útjuk során fölgyülemlett hulladékot – így nem kell szemétszállítási díjat fizetni a kikötőben. A másik fő szennyforrás a tengerbe ömlő folyók által szállított mindenféle szemét, amit a part menti áramlatok és a szél kivisznek a nyílt vízre – és ott szétterítenek – olyan mennyiségben, hogy napjainkban már a világtenger minden egyes négyzetkilométerére negyvenhatezer darab hulladék jut.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint évente egymilliónál is több tengeri teknős, madár és egyéb állat vesztét okozza az egyre gyarapodó szemét. Az állatok egy része a műanyag zsinegekbe, csomagolóanyagokba gabalyodva leli halálát, nagyobb hányadukat pedig a gyomrukba került műanyag darabok pusztítják el úgy, hogy megtelítik, valósággal kitömik az emésztőszervrendszerüket, így nem jut hely a valódi tápláléknak, s emiatt pusztulnak éhen.
Ezeken fölháborodva határozta el az angol milliomos, David de Rothschild (a híres bankárdinasztia leszármazottja), hogy 12 ezer darab üres ásványvizes palackból egy 18 méter hosszú tutajt állít össze, amivel nekivág a Csendes-óceánnak. A harmincéves fiatalember, aki egyben környezetvédelmi szakember is, vállalkozásával a környezetpusztítás ellen tiltakozik, de egyúttal tisztelegni szándékozik a neves norvég régész és író, Thor Heyerdahl emléke előtt is, aki a híres Kon-Tiki expedíciója során, 1947-ben szelte át a Csendes-óceánt balsafarönkökből készült tutajával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek