Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Végre valami elkezdődött a Bajnai-csomaggal. Az ország egyensúlyának fenntartására részletes terve van az új kormánynak, azonban a gazdaság fellendítésének receptje egyelőre nem látszik. Ez a véleménye Parragh Lászlónak, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének, akivel Pethes József beszélgetett.
– Az év elején azt nyilatkozta, hogy a magyar gazdaság egy olyan beteg foghoz hasonlítható, ami menthetetlen. Valóban így van?
– Ezzel a hasonlattal csak azt akartam mondani, hogy félünk megtenni azokat a lépéseket, amelyektől rendbe jönnének a dolgaink. Egy kicsi fájdalom árán megmenekülhetnénk egy nagyobbtól. Az élet minket igazolt, mert most ez zajlik, de ha a Bajnai-program intézkedéseire korábban került volna sor, nem lenne ennyire fájdalmas.
– Mennyivel korábban?
– A magyar kormány 2002-ben eredendő bűnöket követett el, mert úgy növelte a költségvetési kiadásokat, hogy nem volt rá fedezet. Gondoljon csak a közalkalmazotti béremelésre, a tizenharmadik havi nyugdíj bevezetésére vagy a minimálbér adómentessé tételére. Ez olyan, mint amikor egy család növeli a költségeit, de nincs bevétele és tönkremegy. A folyamat eredményeit előre lehetett látni. Ha a gazdaság nem gyengült volna ennyire le, akkor a válságot most sokkal könnyebben vészelnénk át.
– Ezek szerint mindennek a hibás kormánydöntések az okai?
– Vissza kell menni egészen a rendszerváltásig, ugyanis azóta Magyarország egy gazdaságfilozófiai tévúton jár. Feltétel nélkül elfogadjuk, hogy a piaci verseny majd mindent eldönt. Ezért egy olyan ultraliberális gazdaságpolitikát követtünk, amelyben nem tudtuk megvédeni a nemzeti érdekeinket. Ez történt a privatizációban, amikor külföldi kézbe kerültek nagy cégek, s a Bokros-csomag idején eladták az energiaszolgáltatókat is. Állami monopóliumokból magánmonopóliumok keletkeztek. Az uniós csatlakozásra sem készültünk fel igazán, mert 2004-ben 30 százalékkal nőtt az élelmiszer-behozatal. Ennek következtében a hazai élelmiszer-feldolgozók jelentős része tönkrement vagy külföldi tulajdonba került. A közbeszerzésben, az uniós pénzek felhasználásában sem tudjuk a saját érdekeinket megvédeni, miközben a szlovéneknek vagy az osztrákoknak ez sikerült. De igaz ez a kamarai szerveződésre is, hiszen az összes komoly nyugat-európai országban kötelező a kamarai tagság, hogy a kontárokat kiszűrjék, s ezzel is rendben tartsák a gazdaságot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu