Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Napi több százezer liter lefejt tejnek nincs gazdája hazánkban, sokan már 40 forintért adnák. Békés megyében is végveszélyben vannak a tehenészetek, hiszen literenként 15-20 forintot buknak. Nekik még örülniük kell, hogy van szerződésük.
Harminchét éve dolgozik a szarvasmarha-ágazatban Rejtő József, a szarvasi Rózsási Kft. ügyvezetője, de ahogy kedden mondta: ekkora tragédiát még nem élt meg. Literenként 82 forint a tejelőállítás önköltsége, a felvásárló 65 forintot fizet – számolt be a beol.hu. De még ennek is örülniük kell, hiszen egészen a tavalyi év végéig azt sem tudták, lesz-e valaki, aki elviszi tőlük a tejet, korábbi partnerük ugyanis felmondta a szerződést.
A kondorosi Fríz-Tej Zrt.-nél 20 forinttal több az önköltség, mint a felvásárlás ár. Krajcsovicz András vezérigazgató kiemelte, a múlt évben 81 forint volt a leadott tej átlagára, most 62 forintot kapnak érte. Ha így marad, idei veszteségük meghaladja a 100 millió forintot, ezt leküzdeni nem lehet. Szerződésük van, de csak egy hónapra. A felvásárló sem lát előre, mit hoz a jövő. Tény, hogy a Fríz-Tej még soha nem állt ilyen rosszul, nincsenek tartalékaik sem. Ezernyolcszáz szarvasmarhát pedig nem könnyű felszámolni egyik pillanatról a másikra.
Geebelen Christopher, a csanádapácai tehenészet tulajdonosa közös megegyezéssel köszönt el korábbi felvásárlójától. A belga gazdálkodó tudta, ha ilyen felvásárlási árakon kell túladnia a tejen, becsukhatja az üzemet. Ezért Romániában keresett partnert, szállítójárműveket vásárolt, és a szomszédos országba viszi ki a tejet.
- Télire behajtják a legelőről a teheneket Romániában, így kevesebb a tej, ezáltal nagyobb a kereslet a magyar áru iránt - mondta a telep tulajdonosa. - Megbízható partnert találtam, és jóval többet kapunk a magyarországi felvásárlási árnál.
Mindhárom tehenészet vezetője kiemelte, az ágazat attól szenved leginkább, hogy ömlik be az olcsó tej és tejtermék az unió más országaiból a multik révén. Máshol nagyobb a támogatás, illetve a fejlettebb országok a felesleget vezetik le nálunk olyan termékekkel, melyekre jobb áron nincs kereslet. Hazánkban a tej- és tejtermék-behozatal meghaladja a 30 százalékot.
- Túltermelési válság van, ugyanakkor az unió megemelte a termelési kvótát két százalékkal, de ezzel sem mi nyerünk, hiszen még a mostani kvótát sem használjuk ki. A többlettermék viszont nálunk is lecsapódik - magyarázta Krajcsovicz András. - A termelők kiszolgáltatottak azért is, mert a felvásárlók tudják: ez nem olyan áru, mint a gabona, amit a jobb ár kivárásáig raktározni lehet. Krajcsovicz András már a Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmányának elnökeként mondta, hogy sokan akár 40 forintért odaadnák a tej literjét, csak vigye el valaki.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu