Pusztulnak a méhek Somogyban

A méhcsaládok harmada elpusztult tavasszal Somogyban. A méhészeteknek gazdaságonként több milliós a kára. A betegségek mellett főként a hirtelen jött meleg és a permetszerek használata zavarta meg a rovarok életét. Emiatt rövid távon drágulhat a méz, hosszú távon pedig a pusztulás az élelmiszertermelést is veszélyeztetheti.

Istállótól legelőigSzabad Föld Online2009. 05. 08. péntek2009. 05. 08.

Kép: Csbacsűd, 2008. május 14. Raskó János nyugdíjas méhész és felesége. Fotó: Ujvári Sándor

Pusztulnak a méhek Somogyban
Csbacsűd, 2008. május 14. Raskó János nyugdíjas méhész és felesége. Fotó: Ujvári Sándor

Petrus Lajoséknak 300 méhcsaládja volt. Az idei év azonban szomorúan indult.
- A méhcsaládokat megviselte ez a hosszú tél, mintegy 30 százalékos pusztulás van a méhészetben - panaszkodik Petrus Lajos, Kaposvár és Térsége Méhészei Egyesületének elnöke. - A méhek késésben vannak a növényekkel, a virágzással szemben. Ezek elég nagy károkat okoznak a méhészetben.

Egy kilónyi akácméz 50 ezer méh rakományából gyűlik össze. A méhészeknek gazdaságonként több milliós a káruk. A késői tél után ugyanis hetek helyett napok alatt nyíltak ki a fák, növények. A probléma az ország egyik legnagyobb méztermelő megyéjében 1400 méhészt érint - írta a kapos.hu. 

A megyei méhészeti tanácsadó azt mondja: az utódok későn, vagy egyáltalán nem keltek ki. Ráadásul a kezelt vetőmagok miatt kevesebb a virág és nektár forrás is. Ez az élelmiszertermelésre is negatív hatással van. 
- Szokták mondani, hogy a táplálékaink cirka kétharmada a méhek közreműködésével kerül az asztalunkra - vázolja Nagy Csaba, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület megyei tanácsadója. - Ez alatt azt kell érteni, hogy egy csomó zöldség és gyümölcs rászorul a méhes megporzásra.

Somogyban a kis parcellákon gazdálkodók még erős permetet használnak. A nagytermelők azonban már figyelnek a permetezési technológiára. Korábban hatalmas volt emiatt a méhpusztulás.

A megyei növényvédelmi igazgató azokat a permetszereket mutatja a szakkönyvben, amitől nem pusztulnak el a méhek.
- Most, amikor az akác virágzása kezdődik, rendkívüli módon oda kell figyelni, hogy azokon a gabonatáblákon, amik virágzó akáccal szegélyezettek, csak méhkímélő permetezést használhatnak - figyelmeztet Tóth István, a növény és talajvédelmi igazgatóság megyei igazgatója.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek