Mozaik

Kaleidoszkóp2007. 11. 09. péntek2007. 11. 09.
Mozaik

Négyszáz éves kagyló
Izland partjainál vetette ki a tenger azt a kagylót, amely alighanem a világ legidősebb állata. (A Guinness-rekordok könyve is egy kagylót tart számon a világ legtovább élő állataként, amely azonban ehhez képest szemtelenül fiatal, mindössze 220 éves.) Korát a kutatók az állat meszes héján látható gyűrűk számából állapították meg, amelyek úgy árulkodnak a kagylók életkoráról, ahogy az évgyűrűk a fákéról. Az észak-walesi Bangor Egyetem biológusai szerint a kagylómatuzsálem 405-410 éves lehet, vagyis az 1600-as évek elején élhette gyermekkorát – amikor Giordano Bruno domonkos rendi szerzetest máglyán megégették eretneknek minősített tanaiért, s amikor a három részre szakadt Magyarországon a török bevette Kanizsát.

Katicabogarat importáltak
„Bogarasak” lettek New York két, újonnan létesült lakóparkjának lakói: mintegy 720 ezer katicabogarat engedtek szabadon az épületek közötti zöldterületeken. A nem mindennapi akció során a pöttyös rovarhadat az Egyesült Államok nyugati részén fekvő Sierra Nevada hegység lábánál gyűjtötte be egy erre szakosodott cég, és onnan szállította a metropolisba. A természetbarát lakók a fákat, bokrokat megtámadó levéltetvek pusztítására „importálták” a katicákat (egy bogár akár ötven tetvet is képes elpusztítani naponta) abban a reményben, hogy végleg elfelejthetik a vegyszeres védekezést.

Cápa a folyóban
Nem mindennapi zsákmány került a minap egy iraki halász hálójába: 110 kilós fehér cápa. Szerencséjére az állat már nem élt, így csak a mozdulatlan tetem hajóba emelésével kellett megküzdenie. Az eset az Eufrátesz folyón történt, mintegy százötven kilométerre a torkolattól (ahol a folyó eléri a Perzsa-öbölt). A helyi szakemberek szerint Irakban először fordul elő, hogy fehér cápa ilyen messzire jusson föl édesvizű folyóban, hiszen a sós tengerek lakója – ezért is került ez a kaland az életébe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek