Múltsziget a XXI. században

Különösen öltözködő, különösen élő emberek, nem is értjük őket. Hiszen oly nehezen hihető, hogy a XXI. században autó helyett lovas kocsikon járnak, sejtelmük sincs a szórakoztatóipar, a média, a politika történéseiről. De honnan is lenne – hiszen nincs tévéjük, rádiójuk, nem vesznek újságot, számítógépnek hírét sem hallották. És mégis nyugodtak, elégedettek, mert meggyőződésük, hogy ha szó szerint a Biblia szerint élnek, semmiféle földi hívságnak nem engednek, szeretik és megbecsülik társaikat, akkor üdvösséget nyernek. Ők az amisok.

KaleidoszkópUjlaki Ágnes2008. 09. 16. kedd2008. 09. 16.

Kép: Middlefield, 2006. június 29. Amish asszony átemeli kislányát egy bevásárlókocsiból a lovas kocsijukba, miután befejezték a vásárlást az Ohio állambeli Middlefield Wal Mart áruházában 2006. június 29-én. (MTI/AP/Amy Sancetta), Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztoség

Múltsziget a XXI. században
Middlefield, 2006. június 29. Amish asszony átemeli kislányát egy bevásárlókocsiból a lovas kocsijukba, miután befejezték a vásárlást az Ohio állambeli Middlefield Wal Mart áruházában 2006. június 29-én. (MTI/AP/Amy Sancetta)
Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztoség

A XVII. században még Svájcban laktak, majd a különböző vallási viták és üldöztetések miatt a közösség kivándorolt Amerikába. Azóta is lényegében úgy élnek, mint 300 évvel ezelőtt az őshazában. Maguk között ugyanazt az ónémet dialektust beszélik, mint szépapáik, bár angolul is mindenki tud. Alapvetésük, hogy a társadalomtól el kell különülni, a modern életvitel, a technika káros az emberre, mert a könnyebb élet gőgössé teszi. Nem is fogadják el ezért a technikai vívmányok egyikét sem. Ma is lóval művelik a földet, házaikban nincsen villany, telefon, maguk állítják elő élelmiszereik jó részét, a többit pedig a közösség boltjaiban vásárolják meg. Ló vontatta bricskán vagy gyalog közlekednek, még a kerékpárt is túl hivalkodónak tartják. Persze néha náluk is előfordul olyan vészhelyzet, amikor valakinek vonatra kell ülnie vagy a falu egyetlen telefonfülkéjéből telefonálnia kell egyet. Ilyenkor a vezetők tanácsa adja meg a kivételes engedélyt.
Az államot nem fogadják el, így annak szociális juttatásait sem, s nyugdíjra sem tartanak igényt. Megtagadják a katonai szolgálatot. A gyerekeiket saját iskoláikban tanítják, de felsőfokú oktatási intézménybe nem engedik. Ezekből régebben sok összeütközés adódott, de végül az állam engedett és elfogadta az amisok különállását – akiknek a saját közösségük mindennél fontosabb, s ilyen értelemben egyáltalán nem tekintik magukat az Egyesült Államok polgárainak.
A vallás nem különül el a mindennapi élettől. Ahhoz is túl puritánok, hogy templomot építsenek. Vasárnaponként mindig más család otthonában tartanak egyszerű istentiszteletet. Kizárólag maguk között házasodnak. Aki nem tartja be a szabályokat, arra szigorú kiközösítés vár. Ugyanakkor az amis fiatalok 18 éves korukban szabadon kimehetnek a „világba”, s élhetnek annak szabályai szerint, akár autót is vehetnek. 22 éves korukban aztán dönteniük kell: felveszik-e a felnőtt keresztséget, visszatérnek-e a közösségbe. Nyolcvanöt százalékuk ezt választja.
Az amis közösség egyre nő, hiszen sok a gyermek, s ritka a kilépés. Ma már kétszázezer felé közelít a számuk. Többségük Pennsylvania, Ohio, Indiana államokban él, egy-kétszáz fős falvakban. Mivel abszolút biogazdálkodást folytatnak, termékeik kelendőek, tehát nem szűkölködnek. És elégedett, boldog emberek. A modern élet vívmányai nélkül is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek