Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tasmánia: a Föld egyik legkülönlegesebb pontja, csodálatos természeti szépségekkel, kiirtott őslakossággal és elpusztított állatvilággal. Van-e még egyáltalán jövője a csodálatos szigetnek?
Tízezer évvel ezelőtt szigetelődött el Ausztráliától Tasmánia, ahol a földrajzi elkülönülésnek köszönhetően sajátos állatvilág alakult ki. A nagyrészt hegyes-dombos felszínű, enyhe éghajlatú és csapadékban bővelkedő sziget egykor maga lehetett a Paradicsom. Óriáskenguru, erszényes oroszlán, vombat, erszényes farkas, tasmán ördög – valaha ők uralták a tájat. Ma már csak az utóbbiból bujdosik egy-egy példány mutatóban, azok is a korábbiaknál jóval kisebb testűek. Őseiket kiirtotta az ember: először a jégkorszaki vadászok, majd a civilizált fehérek.
A 68 ezer négyzetkilométer területű szigetet a holland Abel Tasman fedezte fel, nevét is róla kapta. Később Cook kapitány térképezte fel. Vadászó, gyűjtögető életmódot folytató, őshonos népcsoportok éltek itt már régóta, létezésüket a tízezer évesnél régebbi régészeti leletek bizonyítják. Életmódjuk alig változott az eltelt évezredek alatt, mindaddig, amíg békén hagyták őket. Aztán a XIX. században megérkeztek az első brit telepesek, majd utánuk a fegyencek, akik fokozatosan elvették földjeiket, sőt büntetlenül irtották őket.
Ma már egyetlen őslakos sem él a szigeten. Az 1920–30-as években a kormány hivatalos politikája az asszimiláció, a beolvasztás volt. Mégpedig eléggé erőszakos eszközökkel. A gyermekeket teherautószám vadászták össze a bozótból. Elválasztották őket szüleiktől, akiket soha többé nem láthattak, és táborokba zárva nevelték őket. A kilencvenes évek elejéig Ausztráliában mélyen hallgattak ezekről a dolgokról. Akkor indult egy mozgalom, amely szót emelt az „ellopott nemzedékért”, az őslakosok büszkeségéért. A mozgalom emblematikus alakja Cathy Freeman őslakos futónő, aki azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy 1994-ben, a Brit Nemzetközösségi Játékokon 400 méteren győzött, de utána nem az ausztrál zászlóval futotta a tiszteletkört a stadionban. Egy fekete-vörös zászlót lobogtatott, a közepén a napot jelképező sárga körrel, az őslakosok zászlójával. Akkor nagyon dühösek voltak rá az ausztrálok, ám a sportolónő olyan tekintélyt tudott kivívni magának, hogy 2000-ben már ő gyújthatta meg az olimpiai lángot Sydneyben.
Azóta felerősödött az őslakosok hangja. Már nem lehet tovább hallgatni az ellenük elkövetett bűnökről.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu