Éti csiga, a túlélőbajnok

Ki gondolná, hogy stresszkezelésben, túlélésben a világ talán legprofibb lényei az éti csigák? Az éti csigákat szinte lehetetlen stresszelni, nem szenvednek sem hidegtől, sem hőségtől. Van ugyanis egy rendkívüli génjük, amely különleges fehérjék előállítását szabályozza.

Kaleidoszkóp2009. 06. 19. péntek2009. 06. 19.

Kép: ÉTI CSIGA taknyán csúszik Fotó: Habik Csaba 2009 06 14

Éti csiga, a túlélőbajnok
ÉTI CSIGA taknyán csúszik Fotó: Habik Csaba 2009 06 14

Ezekkel a stresszfehérjékkel felvértezve aztán bármi érheti őket. Például mérgező nehézfémek magas adagjait képesek tárolni és hatástalanítani a szervezetükben. Az innsbrucki egyetem biológusai és genetikusai feltárták az éti csiga ellenálló képességének genetikai hátterét. Különleges génjének tízezer bázispárja van. Az építőelemek ilyen magas számával az eddig ismert stresszfehérjék közül ez a legnagyobb és legbonyolultabb.

A puhatestűeket – amelyek közé a csigák is tartoznak – általában az evolúció markáns példáiként tartják számon. E nagy csoport számos tagja rendelkezik sikeres túlélési stratégiával. Megjelenésük a fejlődésük kezdete óta – mintegy hatszázmillió éve – alig változott. A csiga ennyi idő alatt számtalan különböző élőhelyhez volt képes alkalmazkodni. Az éti csiga Magyarországon és más európai országokban is védett. Megeszi más, jóval gyakoribb, kártékony csigafajták petéit, ezért hasznos állat. Sok helyen ínyencfalatnak számít, és gyűjtik – ezért a kihalás szélére sodródott.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek