Majomcsiki

Sikítozik, kacag a kisgyerek, ha csiklandozzák. Ugyanezt teszik az emberszabású majomkölykök is. De vajon ezek a vidám hangok valódi nevetést jelentenek? Egy nemzetközi kutatócsoport beszámolója szerint: igen.

Kaleidoszkóp2009. 06. 19. péntek2009. 06. 19.
Majomcsiki

A csimpánz-, gorilla-, orángután- és bonobókölykökön végzett megfigyelések során elemezték azokat a hangokat, amelyeket csikizéskor adnak ki a fiatal állatok. Majd összehasonlították ezeket a kisgyerekek hangjaival. Megállapítható, hogy az ember nevetés tekintetében is a bonobókkal és a csimpánzokkal áll a legközelebbi rokonságban, távolabbi rokonaink a gorillák, és legtávolabb állnak tőlünk az orángutánok.

A nevetés fokozatosan fejlődött ki a főemlősök evolúciójának legutóbbi 10-16 millió éve alatt. Persze azért hangzásban van különbség ember és majom nevetésében. Például az ember csak kilégzéskor adja ki a kacagó hangokat, a csimpánz viszont ki- és belégzéskor egyaránt képes erre. De a különbségek mellett váratlanul sok hasonlóságot is találtak a kutatók. Például a majmok is képesek hosszabban kitartani a kilégzési ciklusukat, ha nevetniük kell. A következtetés: a nevetés fajokon átívelő jelenség, ezért nyugodtan használhatjuk ezt a kifejezést emberszabású majmok hangjaira is – legalábbis a csikizés alkalmával.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek