Emeljünk sövényfalat!

Ház körüli kertünk cserjéit úgy célszerű összeválogatni, hogy legyen minden évszakban olyan, ami díszít (virágával vagy elszíneződött levelével). A nyaralókertbe pedig elsősorban olyanokat ültessünk, amelyek akkor virítanak, amikor a legtöbbet tartózkodunk ott.

Kertünk-udvarunkValló László2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.
Emeljünk sövényfalat!

A cserjék szabályos rendbe ültetett csoportjával, a sövényekkel teret határolunk, elválasztjuk egymástól az egyes kertrészeket, s olykor még a kerítés szerepét is betölthetik. Védenek a zajtól, a széltől, a portól és a kíváncsi tekintetektől.
Akár egy-egy cserjét, akár egy egész sövényfalat telepítünk, minden esetben fontoljuk meg, hová tesszük a kertben, illetve hogy mennyi teret adunk neki. Nem kívánatos, ha a fénykedvelő bokor az árnyékba kerül és fordítva, de akkor is sokat veszít a díszítőértékéből, ha a tenyészterület-igényénél kisebb helyen kénytelen összehúzni magát. Díszcserjékből igazán gazdag választék áll rendelkezésünkre a faiskolákban, olyanok, amelyek kora tavasztól késő őszig virágoznak, díszítenek. De sövénynek valóból is sokkal több akad, mint a közismert fagyal, hiszen például gyertyánból, mezei juharból és puszpángból is mutatós növényfal nevelhető. Településszéli birtokon vagy nagyobb kertben pedig magas, tüskés, áthatolhatatlan falat alakíthatunk ki ezüstfából, gledícsiából, narancsszínű tűztövisből vagy galagonyából.
Egy-egy cserjebokor ültetéséhez 60×60 centiméteres alapterületű és 50-60 centiméter mély gödröt ássunk. Ha csak tehetjük, érett istállótrágyával vagy kerti komposzttal trágyázzunk. A szerves trágyát 20-25 centiméter vastagon terítsük el a gödör aljában, a visszamaradó üreget a kihantolt föld és a trágya 3:1 arányú keverékével telítsük. Szerves trágya híján műtrágyával töltsük föl a cserje talaját, a gödrönként szükséges mennyiséget a kiásott földben keverjük el és úgy temessük vissza. (Telepítésre kifejezetten ajánlottak a lassan bomló kombinált műtrágyák, amelyekből fokozatosan tárulnak föl a tápelemek.)
Ha sövénynek szánt cserjét ültetünk, akkor 40 centiméter széles és 50-60 centiméter mély árkot ássunk. A kihantolt földet töltsük föl tápanyaggal, lehetőség szerint szerves trágyával. Az ültetési távolság a növény terjedelmétől függően változhat, általában 20-40 centiméter közötti. (Sűrűbb ültetésben hamarabb kinevelhető a sövény.) Szép és tömör sövényfalat kapunk, ha két sorban ültetjük el a csemetéket, ami ugyan kétszeres telepítési költség, de adott esetben megéri. Ehhez a 40 centiméteres sortávolság és az ugyanennyi vagy a 20-30 centiméteres tőtávolság javasolt, a cserje méretétől függően.
Ültetéskor a már tápanyaggal ellátott, betemetett gödörből vagy árokból csak annyi földet emeljünk ki, hogy a csemete gyökérzete kényelmesen beleférjen. A gyökeret ne vágjuk vissza, csak a sérült, beteg részt metsszük ki. A telepítés végeztével alaposan öntözzük be a friss ültetvényt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek