Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mint a büdöske, amelyik rózsát virágzik – talán így jellemezhetnénk a ma már egyre népszerűbb, messziről jött virágújdonságot, az ázsiai boglárkát (latin neve: Ranunculus asiaticus). A boglárkafélékkel rokon, azonban mutatós, nagy, telt virágával egészen más formát képvisel.
Magról jól szaporítható; a magvetéstől számított öt hónap múltán már megjelennek rajta az első virágbimbók. Kertészeti szakboltokban, faiskolákban különböző színű, telt és félig telt virágú változatai kaphatók. Egy-egy bimbós, cserepes példányukat 500-700 forintért árulják, amiben a virág újdonságértéke is benne van. Fokozatosan szoktatva a külső környezethez az erkélyen, illetve a kertben is tartható. Fontos, hogy kiültetés előtt jól öntözzük be.
Az ázsiai boglárka karomszerű gumókat nevel, ezzel is szaporítható. Nyáron, miután a levelei leszáradtak, vegyük ki a földből, tároljuk szellős, hűvös helyen (legjobb száraz tőzegben). A következő tavaszszal ültessük ki (úgy tegyük a földbe, hogy a karmok lefelé mutassanak), így májusban-júniusban már virágzó példányokat kapunk. Virágágyak beültetésére, illetve vágott virágnak egyaránt alkalmas, azonban – mivel fagyérzékeny – fontos, hogy szaporítóanyagát fagymentes helyre ültessük.
Az ázsiai boglárka fényigényes, teljes napsütésben érzi a legjobban magát, de a félárnyékot is elviseli. A lazább szerkezetű, jó vízgazdálkodású, meleg talajokat szereti igazán. Kényes, törékeny virág, ezért széltől védett helyen tartsuk. Vízigényesnek mondható, azonban a túlöntözésre érzékeny, mert jót tesz, ha időnként egy-egy rövid időre megszikkad a földje. Különösebb betegsége – eddig legalábbis – nem ismert, leggyakrabban a szél károsítja úgy, hogy eltöri a növény gyönge szövetű leveleit, és azok megfeketednek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu