Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tavasszal fehér virágai, ősszel pedig sárga, narancs, zöld és vérvörös levelei messze kitűnnek környezetükből. Pirosra érett bogyóját mostanában gyűjthetjük be. Amiképp a vers állítja: izzik a galagonya.
Egyik kedvenc növényem. Mikor elültettem, nem gondoltam, milyen szép és hasznos növényt hozok a kertembe. Sajnos, lassan nő: cserjeszerű növény, de évek alatt több törzsű fácskává fejlődik. Díszítő értékét tavaszi tömeges fehér virágzata, majd a nyári zöld levélzetből kibukkanó piros bogyói, ősszel pedig csodálatos színorgiája adja.
Nem hiányozhat egyetlen kertből sem, egyik leghasznosabb gyógynövényünk. Könnyen kezelhető, nem kényes. Szinte minden talajon megél, szereti a napsütést. Három fő fajtáját különböztetjük meg: az egybibést (ez a legismertebb), a fényes levelűt és a cseregalagonyát.
Virágját teának májusban és júniusban gyűjthetjük. Amikor a virág leveles hajtásait gyűjtjük, ügyeljünk rá, hogy 3-4 levéllel együtt a virágot is szakítsuk le. Árnyékban jól szárad és megőrzi a hatóanyagát, illatát, aromáját.
A galagonya hatóanyagai csökkentik a vérnyomást és a vér koleszterinszintjét, megakadályozzák, hogy az rárakódjon az érfalra, ritkítja a szívtáji szorító fájdalmakat. Mivel semmilyen mellékhatása nincs, ezért tartós kezelés is végezhető vele. A galagonya hajtásából főzött tea az érelmeszesedésben szenvedő idősebb szervezet erősítésére ajánlott.
Érett bogyójából gyümölcszselét készítek. A jól megmosott gyümölcsöt rövid ideig főzöm, majd ha már puhul, megfelelő lukú szíttán elválasztom a magot és a gyümölcs húsát. Ledarálom és cukorral, szegfűszeggel, fahéjjal ízesítem. Majd az egészet forrpontig melegítem, zselésítő cukrot teszek bele egy kevés citrommal, majd ha lehűlt, alumíniumfóliával kibélelt formába öntöm. A család egész télen rájár…
Kattintson a fotóra és megnyílik a képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu