Piros bogyók zöldben: magyal

A hófödte tájban különösen szembeszökő Közép-Európa egyetlen honos örökzöldje, a magyal. Piros bogyói a fénylő sötétzöld, tüskésen fogazott levelek között magukhoz vonzzák a tekintetet.

Kertünk-udvarunkValló László2010. 01. 24. vasárnap2010. 01. 24.
Piros bogyók zöldben: magyal

A közönséges magyal karcsú, kúp alakú, 6-12 méterre növő bokor vagy fa. Lassan nő, de kitartóan: akár háromszáz évig is elélhet. Kétlaki, azaz a hím és nőivarú virágok külön egyedeken fejlődnek. Termést, mutatós bogyódíszt csak a hím- és nővirágú példányok együttes ültetésétől várhatunk.

A magyal a kiegyenlített klímát kedveli, nedves talajban a közvetlen napfényt is jól viseli, de félárnyékban is szépen fejlődik. A legszebben a homokos vályogtalajban díszlik. Legkevésbé a szélsőségesen meleg, illetve hideg környezetet tűri el. A talaj tápanyagtartalmára kényes: a tápanyagban gazdag földben díszlik igazán szépen.

Gömbölyű, skarlátpiros bogyója az ember számára mérgező, sokáig a növényen marad. Metszést nem igényel, magától is arányos, szép koronát nevel. Ugyanakkor jól alakítható; különleges örökzöld sövény is nevelhető belőle. Magról szaporítható, az elvetett mag azonban csak a következő évben csírázik ki.

A faiskolák kicsi, 30-40 centiméteres cserepes példányait árusítják, s a piros termésű fácskák mellett narancspiros bogyójú változatot is kínálnak. A magyal csemete kezdetben csak igen lassan fejlődik, növekedése a negyedik-ötödik évtől már valamelyest felgyorsul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek