Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az utóbbi években óriási károkat okozott számos európai országban egy kórokozó gomba, amely megtizedelheti a hazai leyland ciprusokat is. Több szomszédos országban is felütötte már a fejét, például Horvátországban, Szerbiában és Ukrajnában, de ismert már szinte egész Európában. Szerencsére Ausztria, Szlovákia, Románia, Bulgária és Magyarország még a betegségtől mentes országok közé tartozik.
Dr. Orlóci László, az ELTE Füvészkertjének igazgatója, az örökzöld növények nemzetközileg elismert szakértője szerint egy eddig nem jelentkező szimptóma már több helyen is látható a hazai leyland ciprusokon. A tünet emlékeztet a déli országokban már gyakori kórokozó által okozott betegséghez, melynek angol neve canker, kórokozója a Seiridium cardinale nevű gomba. Nagyon súlyos betegségről van szó. Görögország ciprusállományának nagy részét elpusztította, az olaszok is küzdenek ellene. Jellegzetessége a betegségnek, hogy az elpusztult ágak tövénél gyantafolyás látható. Biztosat azonban csak a laboratóriumi vizsgálat után lehet mondani.
Ha nem a canker lépett föl, akkor a fagykár sem zárható ki. Ugyanis a betegséget mutató ciprus fajtaneve: a Castle wellan Gold Leyland azért nincs rajta a hazai fajtajegyzéken, mert fagyérzékeny, ezért szaporítása nem is ajánlott hazánkban.
Orlóci László figyelmeztetett arra, hogy ha rendszeresen metsszük, hiszen a legtöbb helyen nyírt sövénynek ültetik, akkor ez az új típusú betegség könnyebben meg tudja fertőzni ezt a ciprusféleséget, mintha nem metszenénk. Szerinte a betegséggel szemben ellenálló ciprusok előtérbe helyezése jelentheti az alapvető megoldást, nem a vegyszeres védelem. A leyland nagy népszerűségnek örvend, mert évente akár egy méteres hajtásokat is hoz, és rendszeres metszés révén átláthatatlan zöld falat alkot, de lehet, hogy karrierjének ez a kórokozó gomba véget vet.
Dr. Palkovics László egyetemi tanár, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetője elmondta: mintát vettek a beteg növényekről, és elkezdték a beteg ciprusok vizsgálatát. Ugyanis biztosat csak a kórokozó kitenyésztését követően lehet mondani.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu