Hajtassunk begóniát!

Lakásban és kertben szívesen látott növény a begónia: virágával, levelével vagy különleges formájával díszít. Ha most becserepezzük az átteleltetett gumós begóniánkat, két-három hónap múlva már a virágában gyönyörködhetünk a szobában.

Kertünk-udvarunkValló László2011. 02. 19. szombat2011. 02. 19.
Hajtassunk begóniát!

A gumós begónia savanyú talajt igényel, ezért a cserepet, amiben hajtatjuk, savanyú tőzeggel dúsított földdel töltsük meg. Fényigényes, de az erős napot nem bírja, ezért úgy helyezzük el a lakásban, hogy ne érje közvetlenül a napsugár. Lehetőleg 16-18 fokos hőmérsékleten tartsuk, mert ennél melegebb környezetben megnyúlik. Párás levegőt igényel, amit rendszeres öntözéssel elégíthetünk ki, azonban vigyázzunk, mert a túlöntözésre érzékeny.

A kertben a gumós begóniák különlegesen szép színfoltot adnak. Ha nagyobb felületet szeretnénk beültetni velük és úgy gyönyörködni bennük, érdemes magvetéssel szaporítanunk. Tudnunk kell azonban, hogy a palántanevelésükhöz hosszú időre és meleg környezetre van szükségük. Még most is megpróbálkozhatunk a magvetéssel, de a legjobb, ha januárban vetjük el.

Mivel a begónia magja nagyon apró, ne takarjuk földdel a szaporítóládába vetett magokat, hanem csak üveglappal és papírral. Csírázás után rövidesen tűzdeljük a magoncokat, legjobb, ha ezeket is szaporító­ládába. Fontos, hogy az első tűzdelés alkalmával ne szedjük szét az apró palántákat, hanem 3-4 növényt egy csomóba fogva ültessük át őket.

A palánták csak a második tűzdelésre fejlődnek akkorára, hogy egyenként átültethetők. Célszerű ekkor már fejlettségük szerint csoportosítani és úgy nevelni tovább őket. Ezt követően cserépbe vagy langyos ágyba kerülhetnek, a fagyveszély elmúltával pedig, május második felétől kiültethetjük őket a kertbe. Térigényük – fajtától függően – 15–25 x 15–25 centiméter. Ha nincs módunk magvetésről szaporítani, vásároljunk palántát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek