Harcban a lepkékkel és a molyokkal

Van megoldás a bagolylepkék, valamint a különböző gyümölcs-, sodró- és aknázómolyok lárvái ellen.

Kertünk-udvarunk2011. 04. 20. szerda2011. 04. 20.
Harcban a lepkékkel és a molyokkal

Az Affirm 095 SG széles hatásspektrummal rendelkezik. Hatóanyaga gyorsan bejut a levélszövetekbe és transzlamináris hatása révén hosszan tárolódik ott. Hatását gyomorméregként fejti ki, egyszerre két ponton gátolja az idegrendszer működését. Engedélyét hazánkban az almatermésűek és a szőlő mellett a fontosabb zöldségkultúrákban, így paprikában, paradicsomban, uborkában, tök- és dinnyefélékben, zöldbabban és salátában kapta meg.

A gyapottok-bagolylepke hernyóinak gyors fejlődése, a termés belsejében rejtetten való elhelyezkedése, megköveteli az ellene alkalmazott védekezési technológiában az okszerű szerválasztást, a szerrotációt és a pontos kijuttatási időzítést.

A paradicsom-levélaknázómoly (Tuta absoluta) egyike azon karantén kártevőknek, amelyek megjelenése és elterjedése potenciális veszélyt jelent főként a hajtatott paradicsom termesztésében. A készítmény alkalmazása a levélbe, gyümölcsbe berágó fiatal hernyók ellen hatékony védelmet képes nyújtani az eddigi tapasztalatok szerint.

Almában a szer hatásmechanizmusa és a különböző molyfajok rajzási sajátossága alapján az optimális kezelési időpontot a lárvák kelési ciklusaihoz javasolt igazítani. A rajzásdinamikát feromoncsapda segítségével követhetjük nyomon. Az almamoly második nemzedéke ellen július második felére időzítsük a permetezést. Elhúzódó rajzás esetén 7-10 napos permetezési ciklust indokolt választani.

Egy-egy vegetációs időszakban maximum 3 kezelés javasolt. A készítmény dózisa: 2,5-3,0 kg/ha. Kisebb felületre készítsünk 0,3%-os permetlevet (pl. 20 l vízhez 60 g szert).

A szőlőmolyok második nemzedéke elleni védekezésnél a kijuttatás optimális időpontja az első jelentős lepkeegyedszám észlelése utáni 5-6. napon van, a hernyók tömeges kelésekor.

A második molynemzedék rajzása elhúzódó, június végén indul és augusztus elejéig tart, ezért a permetezést 10 nappal később ismételjük meg. Ez a védelmi javaslat kizárja a harmadik nemzedék veszélyes szinten való megjelenését, kártételét és ennek nyomán az éréskor jelentkező rettegett betegséget, a szürkerothadást. A javasolt dózis: 1,25-1,5 kg/ha. Kisebb felületre készítsünk 0,15%-os permetlevet (pl. 20 l vízhez 30 g szert). Csemege- és borszőlőben egyaránt engedélyezett.

Az integrált szőlő-, gyümölcs- és zöldség-növényvédelmi programokban korlátozás nélkül használható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek