Kötözött japánok

Mint neve is utal rá: Ázsiából származik a japán kötözőhagyma, amelynek előnye, hogy a fehér része hosszabb, mint a többi fajtáé. Íze kellemesen fűszeres, kevésbé csípős, mint a dughagymáról nevelt zöldhagymáé. Csomózott csemegehagyma formájában találkozunk vele a piacon.

Kertünk-udvarunkValló László2011. 04. 16. szombat2011. 04. 16.

Kép: Kecskemét, 2011. április 10. Zöldhagyma. Fotó: Ujvári Sándor

Kötözött japánok
Kecskemét, 2011. április 10. Zöldhagyma. Fotó: Ujvári Sándor

Mutatós, gyors fejlődésű sarjadékhagyma, melynek fehér része hosszú, egyenletesen vastag és fejet nem képez. Mivel nem fagyérzékeny, egész éven át termeszthető, beleértve az átteleltetést, illetve a hajtatást is. Sarjat nem hoz, tőosztással nem szaporítható, csak magvetéssel. Ismert fajtája a Parade, gazdaboltokban kapható.

Termesztési igénye nagyban megegyezik a vöröshagymáéval. A jól előkészített, jó vízáteresztő talaj az ideális számára. A tápanyagok közül a foszfort és a káliumot még a magánykészítés előtt juttassuk ki, a nitrogént később, fejtrágya formájában. Március elejétől július végéig folyamatosan vethető. A magok 2 centiméter mélyre kerüljenek, a sortávolságot 30-40 centiméterre jelöljük ki, folyóméterenként 80-100 mag vetésével számoljunk.

Mint minden, magról vetett hagyma termesztése, így a japán típusú kötözőhagymáé is kockázatos öntözés nélkül; az egyenletes vízellátás az egyenletes, jó fejlődés feltétele. Ha vetéskor nincs elég nedvesség a talajban, célszerű az egész területet előbb beöntözni. A száraz magágy és a szeszélyes csapadék-utánpótlás következménye az elhúzódó kelés és a kiegyenlítetlen növényállomány. Ápolása a rendszeres gyomtalanításból áll, különleges munkája a töltögetés, amelyet 7-8 leveles korban ajánlott elvégezni, de nem kötelező, hiszen e nélkül is hosszú fehér részt fejleszt. Fontos viszont, hogy ennél fiatalabb korban ne töltögessük a növényt, mert a lombozat között ott ragadhat a föld, ami hátráltatja a fejlődését.

A japán típusú kötözőhagymát főként zöldhagymaként vagy saláták ízesítőjeként fogyasztjuk. A keleti ételek térnyerésével nálunk is növekszik a fölhasználása, mert ezekben általánosan használt ételízesítő fűszer.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek