Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem bölcs dolog elhagyni a hajtásválogatást a szőlőben. Évente két-három méteres hajtást fejlesztenek a jó erőben lévő tőkék, amelyeken ha elburjánzanak, akadályozzák az ápolást. A sűrű lombtömegben hamarabb fölüti a fejét a betegség is, és később érik be a termés.
Kép: B—csa, 2011. m‡jus 24. Hajt‡sv‡llogat‡s, szÎlÎ zšldmunka. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
A hajtásválogatást akkor végezzük, amikor még zsenge a növedék, nem fásodott meg, ezért kézzel könnyen letörhető. A beavatkozással szellősebbé válik a tőke, jobban fejlődnek a megmaradt hajtások, kevesebb lesz az lombfelület is, amit permetezni kell.
Legelőször a termőalapokon (rövid és hosszú csapon, szálvesszőn) nőtt hajtások közül azokat távolítsuk el, amelyeken nem mutatkozik termés. Ezután a tőke más részein fejlődött hajtásokat nézzük át, és azokat törjük ki, amelyeken nem látszik fürt, illetve amelyekről látjuk, hogy a jövő évi metszéskor nem tudjuk fölhasználni őket. Fontos, hogy inkább több, mintsem kevesebb hajtást hagyjunk a szükségesnél, hiszen a tenyészidő alatt még sérülhetnek a hajtások (például jégeső, szélkár miatt), illetve a ritkításukra még a későbbiekben is alkalmat keríthetünk.
Fej- és bakművelésű tőkéken, ha rövid csapot hagytunk, 6-10 hajtás maradjon meg egy négyzetméterre számolva, ha pedig hosszú csapra metszettünk, akkor 8-12. Alacsony és középmagas kordonon 10-12, magas kordonon pedig 10-16 hajtást hagyjunk négyzetméterenként. A metszés során beállított rügyszám egyébként nagyban befolyásolja a hajtásválogatást. A jól terhelt tőkén lényegében ugyanannyi hajtás képződik, mint amennyi rügyet meghagytunk, ezért itt kell a legkevesebb fölösleggel számolnunk. Túlterhelés esetén megnő a ki nem fakadt rügyek száma, így kevesebb hajtás keletkezik, ezeket különösen is mértéktartóan válogassuk meg. De ha a tőkét alul terheltük, akkor az átlagosnál több hajtást kell eltávolítanunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu