Az EU-ban mintegy 86 millió hamis tárgyat foglaltak le 2022-ben

Ezek az áruk a fogyasztók egészségét, biztonságát és a gazdaságot veszélyeztetik, miközben a szervezett bűnözés alapját adják. A hamis tárgyak értéke meghaladta a 2 milliárd eurót - közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) az MTI-vel.

KözéletMW 2024. 11. 30. szombat2024. 11. 30.

Kép: A hamisított áruk közt leggyakrabban videojátékok, társasjátékok, csomagolóanyagok, játékok, cigaretták és CD/DVD lemezek vannak, Fotó: Máthé Zoltán, Forrás: MTI

A hamisított áruk közt leggyakrabban videojátékok, társasjátékok, csomagolóanyagok, játékok, cigaretták és CD/DVD lemezek vannak
Fotó: Máthé Zoltán Forrás: MTI

A közlemény szerint a hamisított áruk az EU kereskedelmének körülbelül 5,8 százalékát teszik ki, leggyakrabban videojátékok, társasjátékok, csomagolóanyagok, játékok, cigaretták és CD/DVD lemezek formájában. 

A digitális tér további veszélyforrást rejt: a hamisítványok nagy része e-kereskedelmi platformokon keresztül áramlik a hamis webáruházak pedig gyakran fogyasztói adatokat lopnak el.

Kiemelték: az Europol és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2024 októberében kiadott jelentése arra figyelmeztet, hogy 

a csalók és a szervezett bűnözői hálózatok jogi személyeket és kiskapukat használnak arra, hogy elkerüljék a hatóságok általi felderítést, és hamisított termékekkel megtévesszék a fogyasztókat.

A tanulmány alapján a szervezett bűnözői csoportok IP-bűnözéshez kapcsolódó tevékenysége gyakran más bűncselekményekkel (csalás, kábítószer-kereskedelem, kényszermunka, kiberbűnözés, pénzmosás) is összefügg.

Ez is érdekelhet

A szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos bűncselekményeket leginkább szervezett bűnözői csoportok követik el, ezek a - határokon átívelő - hálózatok hamisított termékek importálásával, exportálásával és előállításával foglalkoznak, amelyek többségét Kínában, Hongkongban és Törökországban gyártják. Az ilyen illegális műveletekben részt vevő szereplők igyekeznek a bűncselekmény minden szakaszában a maguk előnyére kihasználni a jogi szabályozás hiányosságait, ezért olyan joghatóságokat választanak, ahol az uniós bűnüldözés tehetetlen, vagy ahol enyhébbek a büntetési tételek.

Megjegyezték, hogy 

komoly fenyegetést és veszélyt jelent a gyógyszerhamisítás is, hiszen ez esetben a fogyasztók egészsége lehet a tét. 

Példaként hozták fel, hogy ennek felszámolására irányult az a kimagasló eredményt hozó, összehangolt akció is 2021-ben, amelyben a magyar-norvég közös nyomozócsoport, az Eurojust és az Europol közreműködésével a hazai hatóságok mintegy 9 millió hamis, nyugtató hatású tablettát foglaltak le, valamint egy határon átnyúló bűnszervezetet számoltak fel.

Ez is érdekelhet

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek