Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mióta a bányák bezártak, a háromezer lakosú borsodi Sajókazán mély nyomorban él legalább ezer roma. Az áramlopások miatt a sólyomtelepi házaknak már szinte minden óráját kikötötték, de az „éjjeli őrjáratok” során a pislákoló fény is szabálytalan áramvételezést jelezhet.
Legutóbb nyolc társával együtt a hatgyerekes Varga Dénes, becenevén Dugó bukott le, akire most 11 hónap börtön vár, mert korábban csalás és okirat-hamisítás miatt hat hónap felfüggesztett börtönre ítélték. Az okozott kár 162 ezer forint. Dugó kegyelmet kért az államelnöktől, hogy ne kerüljön börtönbe.
A 29 éves Varga Dénes füstszagú lakásában ágyak, gyerekek, összesen tíz ember. A gyerekek kiszaladgálnak az udvarra, kergetőznek a kutyákkal a havon. A benti félhomályban villany se ég. Az üres konyhában Dugó élettársának 82 éves nagyanyja masinát tömköd fával, mégis csont hideg van. A nagyszobában az egyik ágyon vak asszony üldögél, Dugó anyósa, mellette a párja, a 25 éves Eszti. A gyerekek rohangásznak, apjuk rájuk szól, de csak akkor lesz csend, mikor szétosztom a nálam lévő banánt és puszedlit. Csilla tízéves, olyan szép, mint egy hajas baba. Dénes nyolc-, tiszta apja, Benjámin hat-, Levente öt-, Oszkár négy-, Kinga kétéves. Dugó fagyűjtésből került elő, szinte beleszakad, hogy meleg legyen a gyerekeinek, akik miatt régen egy évet ült börtönben.
– Amikor Csillával megesett, Eszti még nem volt 14 éves, oszt kiskorú megrontásáért elítéltek – meséli. Félbehagyta a szoba-festő iskolát, nyolc általánosnál nem jutott tovább. Rendes munkája nincs, még közmunkát se kaphat, mivel „Nem volt pénzem beutazni Miskolcra, hogy felírjanak a munkaügyi központban”. A gyerekek után járó néhány juttatás, úgy 120 ezer forint az egyetlen fix jövedelme tíz embernek. Dugó segélyt se kért sose a községházán, mert „A gyerekeim tőlük annyi mindent kapnak”. Alkalmi munkát vállal, de ha most lecsukják, mi lesz a családdal? Öt hónapot kapott áramlopásért, ehhez jön az a hat, amit munkáltatói igazolások hamisítása miatt szabtak ki rá, egy haverjával így akartak hitelből videót venni.
Dugó azt mondja, a faluban rengetegen lopnak áramot, sokan ültek is már érte. Az ÉMÁSZ emberei rendőrökkel jönnek mindig. Elkezdte törleszteni az adósságát, kétszer 6500-at kifizetett. „Most, hogy Tibi bácsi megírta azt a kérvényt, kicsit reménykedek, tán fizethetek tovább szabadon.”
A „bácsi”, Derdák Tibor valójában fiatalember. Két éve a Dzsaj Bhím buddhista szervezet által alapított helyi gimnázium igazgatója. Az iskola esély arra, hogy a romák leérettségizhessenek. Húsz éve dolgozik iskolaszervezőként, szociológusként roma közösségekkel, korábban Baranyában, két éve Borsodban. Az áramlopók bebörtönzése megdöbbentette, hiszen azok szánják rá magukat erre, akiknek, részben önhibájukon kívül, se munkájuk, se pénzük nem lesz soha. Valóban bűncselekmény, ám ott valami nincs rendben, ahol közel ezer ember emiatt „börtönfüggő”. Dugó ügye késztette lépésre, mivel a tájékozatlan, netán írástudatlan, önmagukat védeni képtelen emberek jogi védelmet soha nem kaptak, noha rászorultságuk okán megilletné őket az ingyenes ügyvédi védelem. Az sincs rendjén, hogy az „adósságkezelési szolgáltatás” csak a városokban önkormányzati feladat egy 2003-as szociális törvény alapján. A falvakban erről szó nincs; állítja az igazgató. Sajókazán nem is lehetne, mert szegény falu, csak magára számíthat, mint a borzasztó körülmények között élő sólyomtelepiek, ahol az átlagéletkor még hatvan év sincs. Pedig a börtön nem megoldás! Még az államnak sem! Egy év fogházköltség több millió forint, amit az adófizetők pénzéből finanszíroznak. Derdák Tibor szerint az egyik megoldás az lenne, ha tartozását az illető közhasznú munkában ledolgozhatná. Dugót egy munkatársa a jövő héten ezért kíséri el regisztrációra a munkaügyi központba. A másik lehetőség: kártyás villanyórák felszerelése, 1993-tól erre is módot ad a törvény. Az áramdíjat a lakásfenntartási támogatásból emelnék le. Az itteni szolgáltatót ez nem érdekli, nem is fogadta őket. Dugó ügyében három kérvényt írtak: a köztársasági elnöknek, az önkormányzatnak és az ÉMÁSZ-nak, s egyedül az utóbbitól nem kaptak visszajelzést. Az államelnöki döntést illetően nem látnok, de talán esélyt kaphat egy ember, s nem kerül börtönbe.
Sajókaza polgármestere, Stefán László szerint „hivatalosan” nem tudnak az áramlopásokról. Önkormányzatuk erejéhez mérten minden rászorulón segít, Varga Dénes családján is, de forráshiányosak lévén arra nincs pénzük, hogy ilyen adósságokat kifizessenek. A munkahelyek megszűnése óta a romák életviszonyai kétségbeejtőek, de a lopás bűncselekmény, s veszteségeit a szolgáltató hosszú távon a rendes fizetőkre terheli.
Mészáros Sándor, az ÉMÁSZ sajtóreferense szerint 2008 januárja és novembere között közel másfél ezer áramlopást észleltek, a kárérték mintegy 200 millió forint. Olyan bűncselekmény ez, mondja, melyre nincs elfogadható magyarázat. Közérdekű üzem működésének megzavarása, gondatlan veszélyeztetés, hiszen az áramlopások miatt egy zárlat az egész utcában áramszünetet vagy tűzesetet is okozhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu