Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tizenkétezerre becsülték a Kárpát-medence túzokállományát a múlt század fordulóján: 1941-ben 8557, alig harminc év múlva már csak 2300 példányt számláltak hazánkban. Napjainkra 1200-ra fogyatkozott az állománya, amiért elsősorban az intenzív gazdálkodás tehető felelőssé.
A kihalással fenyegetett, Magyarországon fokozottan védett túzoknak - természetvédelmi értéke egymillió forint - nagy az esélye a túlélésre és a szaporodásra, mivel megóvására csaknem kétmillió euró uniós támogatást nyert a Kiskunsági Nemzeti Park. (A LIFE túzokvédelmi program keretében a tervek szerint a hazai 1200-as állományt tíz százalékkal növeljük 2008-ig.)
A túzok - Európa legnagyobb testsúlyú röpképes madara - a mérsékelt övi füves puszták lakója. Gabonában és szálas takarmánynövényben is előszeretettel megtelepszik. Mivel az Európában élő túzokok nem vonulnak (táplálék hiányában, tartós hótakaró esetén azonban messzire elkóborolhatnak), télen a legkönnyebb felfedezni őket, amikor népes csapatokba verődve hetekig, hónapokig is egy helyben maradnak, ha bőséges táplálékra bukkannak. Kora tavasztól azonban megbomlik a közösségük, a kakasok ugyanis nyugtalankodni kezdenek, kiválnak a csapatból, és elfoglalják az évről évre felkeresett dürgőhelyüket. Ezt úgy választják meg, hogy messziről látsszon, és fészkelésre alkalmas növényzet is legyen a tánchely közelében, ahova a megtermékenyített tyúkok elvonulhatnak.
A híres dürgés, a túzoknász a kakasok tetszelgése és erőfitogtatása a tyúkok előtt: figyelemfelkeltő viselkedésükkel magukhoz csalogatják leendő párjukat, miközben igyekeznek elriasztani a többi hímet. A dürgő kakas szinte a felismerhetetlenségig felborzolja a színpompás tollazatát, torokzacskóját és légcsövét teleszívja levegővel, nyaka a többszörösére vastagszik. Farkát legyezőszerűen széttárva a gerincvonalára fekteti, a nyakát és a fejét szintén a hátára hajtja. Amikor a dürgő madár valóságos tollgombóccá válik, a meghódított tyúkok közelíteni kezdenek hozzá. A párválasztás rendszerint nem megy simán, a hímek többnyire kemény verekedések árán szerzik meg párjukat. (A túzok eredendően egynejű madár, párban él, háremtartásra vagy alkalmi kapcsolatra csak rákényszerül.)
A párzás után a tyúk elhagyja a dürgőhelyet, és megtelepszik a fészkelésre alkalmas növényzetben, ahol egy-két, néha három tojást rak. A különösen óvatos, éber madár kotlóhelynek mindenképpen olyan magas és sűrű növényt választ, amely elfedi a testét, így ő rejtve marad, de hosszú nyakát kinyújtva kikémlelhet belőle. Az elkotló tyúk társaságában a kakas egy ideig még tovább dürrög, majd a tetszelgést abbahagyva ülő párja közelében őrködik. Figyelemre méltó, hogy mennyire ragaszkodnak egy-egy dürgő-helyhez a nemzedékről nemzedékre ott párosodó túzokok. Ha a nász ceremóniáját megzavarja valami, az végzetes lehet szaporodásukra, mivel idegen környezetbe kerülve a madarak nem folytatják az udvarlást. Ezért is elengedhetetlen, hogy a kihalással fenyegetett, fokozottan védett túzok élőhelyének megóvásakor a fészkelőhelyek mellett a dürgőterek is teljes háborítatlanságot élvezzenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu