Fészektitkok a világhálón

Új korszakot nyitott a madármegfigyelésben a világháló. Kezdetben csak a ritkább, veszélyeztetett madarak, például a nagyvárosokban megtelepedett vándorsólymok fészkeire szereltek webkamerát Észak-Amerikában és Nyugat-Európában. Ma már a verébtől a rétisasig több tucat madárfaj költése figyelhető az interneten. A www.pitt.edu/~dziadosz oldalon kiválasztható a madárfaj és az ország, aztán csak egy kattintás, és máris ott láthatjuk a képernyőnkön a kotló széncinegét, a fiókáit tápláló halászsast vagy vörös vércsét.

KultúraJekelfalussy Miklós2006. 06. 09. péntek2006. 06. 09.
Fészektitkok a világhálón

A kotló madár hetekig egy helyben ül, kiválóan megfigyelhető tehát. A korábbról ismert fészekre irányuló ipari kamerát a költés megkezdése elött több héttel szerelik föl, hogy a művelet ne zavarja a szárnyasokat. A kezdetben egyhangú látvány a fiókák kikelése után mozgalmas, eseménydús valóságshow-vá változik. A vándorsólyom szülők például naponta háromszor-négyszer érkeznek zsákmánnyal, amelyet a fészekben tépnek szét, és apró falatokban adogatják a mohón tülekedő, mindig éhes fiókáknak. A rovarevő énekesek gyakrabban hordják az eleséget.
Hazánkban a Magyar Madártani Egyesület kezdeményezésére az idén először szereltek kamerát két budapesti vörösvércsefészekre a Semilab Rt. és a T-Mobil vállalat támogatásával. A fészkeket több év óta figyelte a madártani egysület ragadozómadár-védelmi szakosztálya. A megközelíthetetlen üregek mélyén rejtve fejlődő vércsefiókák élete azonban mindeddig titok volt. Mindkét vállalat épületén falüregben fészkelnek a vércsék, és évente négy-hat fiókát repítenek ki. Ezt a folyamatot most percől percre szemlélheti, aki az interneten megkeresi a www.mme.hu/vercse/ címet. Az urbanizálódott vörös vércsék esetében ennek gyakorlati haszna is van. A kifejlett fiókák az utolsó időszakban nehezen férnek el a szűk falüregekben, emiatt minden évben túl korán kipottyan néhány. Az ilyen vészhelyeztek a kamera segítségével hamar észrevehetők, és a fiókák gyors segítségben részesülhetnek. Az az általános madárvédelmi alapszabály, hogy a kiesett fiókát ott kell hagyni, ahol van, a vércsék esetében módosul. Ezek pórul járt kicsinyeit a fészekhez közel egy magas pontra kell helyezni, ahol a szülők tovább tudják etetni őket. A földön ugyanis, az emberek miatt, a madárszülők nem merik megközelíteni a fiókákat.
Az egyesület a fokozottan veszélyeztetett fajok közül a fekete gólya, a kerecsensólyom és a parlagi sas fészkeit figyeli kamerával. A fekete gólya fészekotthonának eseményeiről - egyedül a világon - a Gemenci-erdő mélyéről láthatunk élő adást. A kamerát Kalocsa Béla, a hazai feketególya-védelem kiváló szakértője szerelte föl, a félénk madarak élete így a világon először látható percről percre. Fehér rokonával ellentétben a fekete gólya a hazai madárvilág egyik legóvatosabb faja, háborítatlan, öreg erdők mélyén érzi jól magát. A webkamerák a madarakat legkevésbé sem zavarják, sőt olykor ülőkének használják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek